Dil Bölümleri Nelerdir? Dil Bölümü Meslekleri Hangileri?

YKS puan türlerinden biri olan Dil Puan türü ile girilebilen Dil Bölümleri Nelerdir? Dil Meslekleri Hangileri? soruları merak ediliyor. Detaylar yazımızda…

Dil Bölümleri Nelerdir? Dil Bölümü Meslekleri Hangileri?

Bu yazımızda yabancı dil puan türü ile sınava hazırlanan üniversite adayları için yabancı dil ile alan bölümler nelerdir? Dil bölümleri nelerdir? Dil bölümü meslekleri hangileri? sorularına cevap bulabileceksiniz.

Dil bölümlerini daha çok lisede dil bölümünde okuyanlar tercih etmekle beraber nadir olarak başka bölümde okuyanlardan da dil bölümlerine gidenler bulunmaktadır. İş imkanlarının çok olması bu bölümlerin tercih edilmesinde en önemli etkenlerin başında geliyor. İş imkanlarının yanı sıra bir yabancı dil bölümü okuyan birisi bir çok avantaja sahip oluyor. Bir yabancı dil bölümü okumaya karar verdiyseniz YKS’de girmeniz gereken sınavlar TYT ve YDT sınav oturumlarıdır. Yeterli puan aldığınız takdirde istediğiniz bölümü kazanmak için bu sınavlara girmeniz şarttır.

Lise Dil Bölümü Dersleri Nelerdir?

Yabancı dil bilmek gerçekten günümüzde çok önemli bir hale geldi. Yabancı dil bilenlerin bildikleri dillerin edebiyatını, sanatını, müziğini, kitabını çeviri yapmadan anlayabilmesi gerçekten bir ayrıcalık katıyor. Ayrıca insana öz güven katıyor. Yabancı ülkeleri tanımak, yabancı kültürleri öğrenmek insanın ufkunu genişletiyor. Hafıza becerinizi de geliştirmiş oluyorsunuz.

Dünyada en fazla konuşulan diller sırasıyla; Çince, İngilizce, İspanyolca, Arapça, Rusça ve Almancadır. Dünyada en çok tercih edilen dil İngilizce olmasına rağmen en çok konuşulan dilin Çince olması Çin ülkesinin nüfusunun büyüklüğünden kaynaklanmaktadır. Çin Nüfusu 2021 ne kadar olduğuna buradan bakabilirsiniz.

Dil Bölümleri Nelerdir? Üniversite Yabancı Dil Bölümleri

Yabancı dilin öneminden yukarda biraz bahsettik. Dil bölümlerinde okumak isteyen üniversite adayları Dil bölümleri nelerdir? Üniversite Yabancı Dil Bölümleri hangileridir? gibi soruları merak ettikleri için aşağıda bu bölümleri listeledik. 2021 itibariyle ülkemiz üniversiteleri bünyesinde yer alan yabancı dil bölümleri şu şekildedir;

Almanca Öğretmenliği

Alman Dili ve Edebiyatı

Arapça Öğretmenliği

Arap Dili ve Edebiyatı

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

Arnavut Dili ve Edebiyatı

Bulgar Dili ve Edebiyatı

Boşnak Dili ve Edebiyatı

Çin Dili ve Edebiyatı

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı

Çeviribilim

Dilbilimi

Dilbilim

Ermeni Dili ve Kültürü

Ermeni Dili ve Edebiyatı

Eski Yunan Dili ve Edebiyatı

Fransız Dili ve Edebiyatı

Fars Dili ve Edebiyatı

Fransızca Öğretmenliği

Hititoloji

Hindoloji

Hungaroloji

İbrani Dili ve Edebiyatı

İngiliz Dil Bilimi

İngiliz Dili ve Edebiyatı

İngilizce Öğretmenliği

İspanyol Dili ve Edebiyatı

İtalyan Dili ve Edebiyatı

Japon Dili ve Edebiyatı

Japonca Öğretmenliği

Karşılaştırmalı Edebiyat

Kore Dili ve Edebiyatı

Leh Dili ve Edebiyatı

Latin Dili ve Edebiyatı

Mütercim-Tercümanlık

Polonya Dili ve Edebiyatı

Rus Dili ve Edebiyatı

Sinoloji

Turizm Rehberliği

Urdu Dili ve Edebiyatı

Ukrayna Dili ve Edebiyatı

Yunan Dili ve Edebiyatı

Dil Bölümü Meslekleri Hangileri? İş Olanakları Neler?

Yabancı dil bölümlerinin neler olduğunu yukarda yazdık. Yukardaki yabancı dil bölümünü kazanıp okuyan kişiler mezun olduklarında hangi meslekleri yaparlar? Dil bölümü meslekleri nelerdir? şimdi de onlara bakalım.

Almanca Öğretmenliği: KPSS sınavına girip yeterli puan alarak devlette Almanca Öğretmenliği yapabilir. Özel okullarda Almanca öğretmenliği yapabilir. Akademisyen olabilir. Çevirmenlik yapabilirler.

Alman Dili ve Edebiyatı: Pedagojik formasyon alıp devlet okullarında ya da özel okullarda Almanca öğretmenliği yapabilir. Turist Rehberliği ve Çevirmenlik yapabilir.

Arapça Öğretmenliği: Devlette ve Özelde Arapça öğretmenliği yapabilir. TRT bünyesinde çalışabilir. Yayınevlerinde çevirmenlik yapabilir. Dil kurslarında çalışabilir.

Arap Dili ve Edebiyatı: Pedagojik formasyon alıp devlet okullarında ya da özel okullarda Arapça öğretmenliği yapabilir. Turist Rehberliği ve Çevirmenlik yapabilir.

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı: Pedagojik formasyon alıp devlet okullarında ya da özel okullarda öğretmenlik yapabilir. Turist Rehberliği ve Çevirmenlik yapabilir.

Arnavut Dili ve Edebiyatı: Turist Rehberliği ve Çevirmenlik yapabilir. Eğitim kurumlarında, yayınevlerinde ve televizyon kanallarında görev yapabilirler.

Bulgar Dili ve Edebiyatı: Turist Rehberliği ve Çevirmenlik yapabilir. Eğitim kurumlarında, yayınevlerinde ve televizyon kanallarında görev yapabilirler.

Boşnak Dili ve Edebiyatı: Turist Rehberliği ve Çevirmenlik yapabilir. Eğitim kurumlarında, yayınevlerinde ve televizyon kanallarında görev yapabilirler.

Çin Dili ve Edebiyatı: Turist Rehberliği ve Çevirmenlik yapabilir. Eğitim kurumlarında, yayınevlerinde ve televizyon kanallarında görev yapabilirler.

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı: Eğitim kurumlarında, yayınevlerinde ve televizyon kanallarında görev yapabilirler.

Çeviribilim: Kendi iş yerini serbest çevirmen olarak açabilir. Çeviri şirketlerinde görev yapabilir. Uluslararası işletmelerde çevirmen olarak görev yapabilir. Uluslararası gazetecilik, yayıncılık gibi görevleri yapabilirler.

Dilbilimi: Özel sektörde reklamcılık ve editörlük alanlarında görev yapabilir. Metin yazarlığı yapabilirler. Yaratıcı yönetmenlik yapabilirler.

Dilbilim: Özel sektörde reklamcılık ve editörlük alanlarında görev yapabilir. Metin yazarlığı yapabilirler. Yaratıcı yönetmenlik yapabilirler.

Ermeni Dili ve Kültürü: Arşivlerde, Elçiliklerde, Çeviri bürolarında, Medya kuruluşlarında, Otellerde, kütüphanelerde, Turizm acenteleri ve yayınevlerinde görev yapabilirler.

Ermeni Dili ve Edebiyatı: Turizm şirketlerinde turist rehberliği yapabilirler. Çevirmen ve rehber olarak müzelerde görev yapabilirler. Akademisyen olabilirler.

Eski Yunan Dili ve Edebiyatı: Ören yerleri, müzeler ve kütüphanelerde çalışabilirler. Turizm şirketleri ve tercüme bürolarında görev yapabilirler.

Fransız Dili ve Edebiyatı: Pedagojik formasyon alıp devlet okullarında ya da özel okullarda Almanca öğretmenliği yapabilir. Turist Rehberliği ve Çevirmenlik yapabilir.

Fars Dili ve Edebiyatı: Turist Rehberliği ve Çevirmenlik yapabilir. Eğitim kurumlarında, yayınevlerinde ve televizyon kanallarında görev yapabilirler.

Fransızca Öğretmenliği: KPSS sınavına girip yeterli puan alarak devlette Almanca Öğretmenliği yapabilir. Özel okullarda Almanca öğretmenliği yapabilir. Akademisyen olabilir. Çevirmenlik yapabilirler.

Hititoloji: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Araştırma Merkezlerinde, Ören Yerlerinde, Müzelerde, Turizm Şirketlerinde ve Üniversitelerde görev yapabilirler.

Hindoloji: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Araştırma Merkezlerinde, Ören Yerlerinde, Müzelerde, Turizm Şirketlerinde ve Üniversitelerde görev yapabilirler.

Hungaroloji: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Araştırma Merkezlerinde, Ören Yerlerinde, Müzelerde, Turizm Şirketlerinde ve Üniversitelerde görev yapabilirler.

İbrani Dili ve Edebiyatı: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Araştırma Merkezlerinde, Ören Yerlerinde, Müzelerde, Turizm Şirketlerinde ve Üniversitelerde görev yapabilirler.

İngiliz Dil Bilimi: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Araştırma Merkezlerinde, Ören Yerlerinde, Müzelerde, Turizm Şirketlerinde ve Üniversitelerde görev yapabilirler.

İngiliz Dili ve Edebiyatı: Filolog unvanı taşıyan İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları, Tercümanlık, Yazarlık, Editörlük, Reklamcılık, Eleştirmenlik, Danışmanlık, Yazarlık, Çevirmenlik ve akademisyenlik gibi bir çok meslek yapabilirler.

İngilizce Öğretmenliği: KPSS sınavına girip yeterli puan alarak devlette İngilizce Öğretmenliği yapabilir. Özel okullarda İngilizce öğretmenliği yapabilir. Akademisyen olabilir. Çevirmenlik yapabilirler.

İspanyol Dili ve Edebiyatı: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Araştırma Merkezlerinde, Ören Yerlerinde, Müzelerde, Turizm Şirketlerinde ve Üniversitelerde görev yapabilirler.

İtalyan Dili ve Edebiyatı: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Araştırma Merkezlerinde, Ören Yerlerinde, Müzelerde, Turizm Şirketlerinde ve Üniversitelerde görev yapabilirler.

Japon Dili ve Edebiyatı: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Araştırma Merkezlerinde, Ören Yerlerinde, Müzelerde, Turizm Şirketlerinde ve Üniversitelerde görev yapabilirler.

Japonca Öğretmenliği: Okullarda Japonca Öğretmenliği yapabilir. Akademisyen olabilir. Çevirmenlik yapabilirler.

Karşılaştırmalı Edebiyat: Mezunları kendi dergi ve kitaplarını yazabilirler. Akademisyen olabilirler.

Kore Dili ve Edebiyatı: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Araştırma Merkezlerinde, Ören Yerlerinde, Müzelerde, Turizm Şirketlerinde ve Üniversitelerde görev yapabilirler.

Leh Dili ve Edebiyatı: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Araştırma Merkezlerinde, Ören Yerlerinde, Müzelerde, Turizm Şirketlerinde ve Üniversitelerde görev yapabilirler.

Latin Dili ve Edebiyatı: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Araştırma Merkezlerinde, Ören Yerlerinde, Müzelerde, Turizm Şirketlerinde ve Üniversitelerde görev yapabilirler.

Mütercim-Tercümanlık: Dil Araştırma Kurumlarında, Çeviri Ofislerinde, Yayınevlerinde, Spor Kulüplerinde, Televizyon Kanallarında, Elçiliklerde ve Konsolosluklarda görev yapabilirler.

Polonya Dili ve Edebiyatı: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Araştırma Merkezlerinde, Ören Yerlerinde, Müzelerde, Turizm Şirketlerinde ve Üniversitelerde görev yapabilirler.

Rus Dili ve Edebiyatı: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Araştırma Merkezlerinde, Ören Yerlerinde, Müzelerde, Turizm Şirketlerinde ve Üniversitelerde görev yapabilirler.

Sinoloji: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Araştırma Merkezlerinde, Ören Yerlerinde, Müzelerde, Turizm Şirketlerinde ve Üniversitelerde görev yapabilirler.

Turizm Rehberliği: Turizm Organizasyon Şirketlerinde, Tur Şirketlerinde ve Ulaşım Firmalarında çalışabilirler.

Urdu Dili ve Edebiyatı: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Araştırma Merkezlerinde, Ören Yerlerinde, Müzelerde, Turizm Şirketlerinde ve Üniversitelerde görev yapabilirler.

Ukrayna Dili ve Edebiyatı: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Araştırma Merkezlerinde, Ören Yerlerinde, Müzelerde, Turizm Şirketlerinde ve Üniversitelerde görev yapabilirler.

Yunan Dili ve Edebiyatı: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Araştırma Merkezlerinde, Ören Yerlerinde, Müzelerde, Turizm Şirketlerinde ve Üniversitelerde görev yapabilirler.

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER