En İyi Mühendislik Bölümleri Hangileridir?

En iyi mühendislik bölümleri hangiler? Hangi mühendislik bölümü okunmalı? İş bulma garantili mühendislik bölümleri.

En İyi Mühendislik Bölümleri Hangileridir?

En İyi Mühendislik Bölümleri Nelerdir?

Mühendislik fakültesi içersinde YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) tarafından kabul edilen 56 mühendislik bölümü bulunmaktadır. Ancak gerek mezun sayısı gerek gerek iş imkanları değerlendirilindiğinde mühendislik bölümleri arasında oldukça büyük fark bulunmaktadır.  En iyi mühendislik bölümleri hangileri maaş, iş imkanları, yurtdışında çalışma imkanı gibi kriterlere göre değerledirdik.

 1. Bilgisayar Mühendisliği

Son yıllarda fiziki ortamda yapılan insan faaliyetlerinin büyük oranda internet üzerinden sürdürülmeye başlamasıyla büyük küçük tüm şirketler, kamu kurumları ve diğer kuruluşlar işlerini online ortama taşımıştır. Gerekli internet altyapısının oluşturulması, şirketlerin ve kurumların iç işleri için iş takip programları, hizmet altyapıları, internet siteleri ve daha bir çok işlem internet ortamına aktarılmıştır.

Alışverişlerin büyük çoğunluğu internet üzerinden yapılmaya başlanmış, insanlararası iletişim büyük ölçüde internet üzerinden devam etmektedir. Bütün bunların yanısıra çevrimiçi oyun sektörü milyarlarca dolarlık bir endüstri haline gelmiştir. Hiç bir yabancı dil bilgisine ihtiyacınız olmadan yalnızca yazılım dillerini bilerek veya network, siber güvenlik gibi alanlardan birine hakim olarak iyi düzeyde gelir elde edebilirsiniz. Üstelik istediğiniz ülkede iş bulmak sizin için çocuk oyuncağı.

Tahmini maaş aralığı: 5 bin TL -30 bin TL tecrübenize göre artmaktadır .

 1. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

Pek bilinmeyen mühendislik bölümlerinden biri de gemi makineleri ve işletme mühendisliğidir. Genellikle gemi makine mühendisliği ve gemi mühendisliği olarak da bilinmektedir. Diğer mühendislik alanlarından farklı olarak kazanması kolay, iş bulması kolay, maaşları yüksek ancak meslek hayatı oldukça zordur.

Gemi makineleri işletme mühendisleri hangi ülkede olursa olsun Amerikan Doları (USD) veya Euro ile maaş almaktadır. İş bulma konusunda hiç bir sıkıntıları mevcut değildir. Hatta iş imkanları en iyi mühendislik bölümü gemi makineleri işletme mühendisliği denilebilir. Binlerce deniz taşımacılığı yapan şirket mecut ve her bir şirketin her bir gemisinde birden fazla gemi makine mühendisi çalışmaktadır.

Gemi makine mühendisleri, gemiyle birlikte aktif olarak sefere çıkar ve gemide vardiya sistemiyle 8 saat boyunca makineleri yağlar, gerekiyorsa onarımlarını yapıp geminin sefere devam etmesini sağlar. Mesleğin oldukça zor olmasının sebebi ise sürekli deniz yolculuğu yapmaktır. Haftalarca hatta aylarca gemide aynı insanları görüp dar bir alanda yaşamaya çalışmak son derece zordur. Sağlam bir psikolojiye sahip olmayan birinin yapabileceği bir iş değildir.

Gemi makineleri işletme mühendisi maaşları 2 bin dolar ile 7 bin dolar arasında çalışılan rotanın uzunluğu ve mühendisin tecrübesine göre değişmektedir. İş bulma garantili mühendislik bölümleri arasındadır.

 1. Yazılım Mühendisliği

Yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliğine göre daha dar ve spesifik bir alana odaklanmaktadır. Bilişim sektöründe yalnızca yazılım geliştirmeye odaklanan yazılım mühendisliği ihtiyaç duyulan ve kolay iş bulan bir diğer bölümdür.

Yurtdışında iş bulma, uzaktan çalışma diğer adıyla freelance çalışma gibi olanaklar yazılım mühendisliğini cazip kılmaktadır. Programlama dillerine genellikle daha hakim olmaları nedeniyle bilgisayar mühendisliğine göre daha avantajlı olduğu bilinmektedir.

Yazılım mühendisi maaşları tecrübeye ve yeteneklerine göre 4.500 TL ile 15 bin TL arasında değişmektedir.

 1. Maden Mühendisliği

Toplumların ihtiyaç duydukları maden türleri değişmekle birlikte yer altı kaynaklarına duyulan ihtiyaç sürekli artmaktadır. Geçtiğimiz yüz yıllarda kömür ve petrol gibi fosil yakıtlara ihtiyaç duyulurken elektirikli araç teknolojisinin gelişmesiyle lityum gibi madenlere ihtiyaç duyulmaktadır. Çıkarılmak istenen madenin değişmesi maden mühendisi ihtiyacını azaltmamaktadır. Dolayısıyla Dünya’nın her ülkesinde maden mühendisi ihtiyacı mevcuttur.

Maden mühendisliği maaş ve iş imkanları açısından oldukça iyi bir mühendislik bölümdür. Ancak maden mühendisi çalıştığı madenin planlaması, güvenliği, verimli biçimde işletilmesi, madenin sağlıklı olarak çıkarılabilmesi gibi amaçlarla sürekli olarak yer altına inmek zorundadır. Madencilik riskli bir iş olup maden mühendisliği de riskli bir meslektir. Sürekli biçimde nefes alması zor, karanlık ve patlama riski olan bir alanda çalışmak bir ofiste çalışmaktan çok daha zordur.

Maden mühendisi maaşları 4 bin TL ile 10 bin TL arasında değişmektedir.

 1. Elektrik Elektronik Mühendisliği

Günümüzde elektirik teknolojisinin kullanılmadığı tek bir cihaz bulunmamaktadır. Tüm bu cihazların üretim ve geliştirilme aşamalarında elektrik ve elektronik mühendisleri görev yapmaktadır. Elektrik üretimi, elektiriğin iletimi ve bu süreç güç kayıplarının azaltılması, elektrik teknolojisinin geliştirilmesi süreçlerinde elektrik mühendisleri aktif görev almaktadır.

Yurtiçinde ve yurtdışında elektrik mühendisleri iş bulabilmektedir. Dolayısıyla iş imkanları iyi olan mühendislikler arasındadır. Listemizde çalışma şartları açısından değerlendirildiğinde daha iyi bir sırada yer alabilecek olmakla birlikte maaş açısından değerlendirildiğinde 5. sıraya gerilemiştir.

Elektrik elektronik mühendisi maaşları 3 bin TL ile 10 bin TL arasında değişmektedir.

 1. Moleküler Biyoloji Mühendisliği

Yalnızca Türkiye’de çalışmak ve yaşamak isteyen biri için moleküler biyoloji mühendisliği iyi bir alternatif olmayabilir. Çünkü moleküler biyoloji ülkemizde iyi yatırım yapılan alanlardan biri değildir. Ancak gelişmiş ülkelerin hemen hepsinde moleküler biyoloji yatırım alan ve iş imkanları iyi bir mühendislik bölümüdür.

 1. Nanoteknoloji Mühendisliği

Yalnızca TOOB üniversitesi (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Üniversitesi) mühendislik fakültesinde bulunan nanıteknooji mühendisliği hem yurtiçinde hem de yurtdışında çalışma imkanı olan bir bölümdür. İş imkanları açısından oldukça az mezunu olan nanoteknoloji mühendisleri ASELSAN ve benzeri savunma sanayi şirketleri başta olmak üzere bir çok kuruluşta iş bulabilmektedir.

Nanoteknolojik ürünlerin üretilmesi, geliştirilmesi ve kullanılması süreçlerinde aktif görev alan bir bölümdür. Bu açılardan değerlendirildiğinde az mezun ve yeterli iş imkanı olan bir bölümdür. Kamu kurumlarında KPSS ile yerleşmek isteyenler açısından ise iyi bir tercih olmayacaktır.

Nanoteknoloji mühendisi maaşları 4 bin TL ile 15 bin TL arsında değişmektedir.

 1. Kimya Mühendisliği

Kimya mühendisliği ilaç, temizlik ürünleri, kişisel bakım ürünleri gibi sektörler başta olmak üzere bir çok alanda çalışmaktadır. Yurtiçinde ve yurtdışında bir çok şirket kimya mühendisi çalıştırmaktadır. Ancak Türkiye’de kimya mühendisliği mezunu saysısı oldukça fazladır. Yani iyi bir üniversitede okumadığınız ve üniversite eğitiminiz sırasında iyi çalışmadığınız takdirde iş bulamama ihtimaliniz mevcuttur.

Kimya mühendisliği maaşları 2 500 TL ile 10 bin TL arasında değişmektedir.

 1. Endüstri Mühendisliği

Tüm büyük ölçekli üretim tesislerinde en az bir endüstri mühendisi bulunması mecburi olup genellikle bu sayı birden çok daha fazladır. Endüstri mühendisliği iş tanımı sektörlerle sınırlı olmayıp tüm sanayi kuruluşlarında aktif biçimde çalışmaya devam etmektedirler. İş verimliliği, kaynakları doğru kullanımı, ürün geliştirme süreçlerinde endüstri mühendisleri aktif görev almaktadır.

Endüstri mühendisi maaşları 3 bin TL ile 10 bin TL arasında değişmektedir.

 1. Uçak Mühendisliği

Havacılık sürekli olarak gelişen ve farklı coğrafyalara taşınan bir sektördür. Her geçen yıl insanlar daha fazla mobilize olmakta ve havayolu ile taşınan insan sayısı artmaktadır. Buna bağlı olarak havayolu şirketleri de havataşıtlarına, yolcu konforuna ve benzeri alanlara önemli yatırımlar yapmaktadır. Uçak mühendisleri yeni uçakların tasarım, üretim, satış ve onarım aşamalarında aktif görev almaktadır. Yalnızca Türkiye’de değil tüm ülkelerde iş bulabileceğiniz bir mühendislik bölümü olarak tercih edilebilecektir.

Uçak mühendisi maaşları 4 bin TL ile 20 bin TL arasında değişmektedir. Katar havayolları gibi lüks hava taşımacılığı yapan şirketlerde uçak mühendisi maaşları daha yüksektir.

 1. Uzay Mühendisliği

Ülkemizde uzay mühendisliği önemli yatırım yapılan alanlardan biri değildir. Ancak Dünya’nın önde gelen tüm ülkeleri uzay madenciliği başta olmak üzere bir çok amaçla uzay projelerine yatırım yapmaktadır. İyi bir üniversitede yurtdışı programlarla desteklenerek okunduğu takdirde uzay mühendisliği iyi bir alternatif olabilecektir.

Uzay mühendisi maşları 2 bin TL ile 20 bin TL arasında değişmektedir.

İş Bulma Garantili Mühendislik Bölümleri

Önceki yıllardaki gibi iş garantili mühendislik bölümleri sayısı fazla değildir. Sürekli artan üniversite sayısı mühendislik fakültesi sayısında artırmıştır. Tüm mühendislik bölümleri iş garantili olmamakla birlikte iş bulma garantili mühendislik bölümleri de mevcuttur.

İş garantili mühendislik bölümleri bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, gemi makineleri işletme mühendisliği ve nanoteknoloji mühendisliği olarak sıralanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:03

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER