Etkili ve Verimli Ders Çalışma Yöntemleri (KPSS-YKS-TYT-AYT-DGS)

Verimli ders çalışma yöntemleri nelerdir? Etkili ders çalışma yöntemleri nelerdir?

Etkili ve Verimli Ders Çalışma Yöntemleri (KPSS-YKS-TYT-AYT-DGS)

Bu yazımızda sizlere nasıl ders çalışılır? İnsan nasıl öğrenir? Verimli ders çalışma yöntemleri nelerdir? ve beynimizin yapısı ile alakalı bazı bilgiler vereceğiz. Vereceğimiz bilgiler sıradan bilgiler değil tamamen bilimsel bulgulara ve araştırmalarımıza dayalı bilgiler olacaktır.

İnsan nasıl öğrenir? İnsanlar öğrenmeyi beyinleri ile gerçekleştirdikleri için beynin yapısını iyi bilmeleri gerekir. Bunu bildikten sonra öğrenmenin nasıl gerçekleştiğini kavrayabiliriz. Beynimiz 3 bölümden oluşur. Bunlar sol beyin, sağ beyin ve frontal ( ön ) beyindir. Bu üç bölüm de farklı özellikleri yapmaktadır. Öğrencilerin bazıları sayısalcı, bazıları sözelci, bazıları da mantıksaldır.

İnsan, yapısı gereği öğrenmeyi gerçekleştirmek için öncelikle motive olması gerekir. Motive olmadan öğrenmek çok zordur. Verimli ve etkili ders çalışmak için de içimizden gelip isteyerek motive olmamız gerekir. Peki nasıl motive olunur?

YKS’ye Nasıl Çalışmalıyım?

KPSS’YE Nasıl Çalışılır? Çalışma Taktikleri

                                              Birinci Kural: Hedef Belirlemek

Bir sınava hazırlanırken en başta hedef belirlemelisiniz. Örneğin: Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethedeceğim diyerek kendisine bir hedef koydu ve İstanbul’u fethetti hem de gencecik yaşında. Keza Edison, elektriği bulmak için 7.000 defa denedi vazgeçmedi ve en sonunda ampul üretmeyi başardı. Dünyada başarılı olmuş insanları araştırırsanız göreceksiniz ki hepsinin bir hedefi, ideali, amacı vardır.

Peki nasıl hedef koyulmalı? Hedefler ilgi ve yeteneğe göre koyulmalıdır. Her insanın ilgi duyduğu, yetenekli olduğu bir şeyler vardır. Bu ilgi ve yeteneğinizi bulup ona göre bir hedef koymanız gerekiyor. Yani siz kendinizin sözel mi sayısal mı hangi alanda iyi ve yetenekli olduğunuzu tespit etmeniz ve bu alanlarda kendinizi geliştirip iyi yerlere gelebilirsiniz. Sözel alanlarda yetenekli görüyorsanız sayısal bir alan için çaba sarf etmeyin sözelde en iyisini yapmaya çalışın.

ALES’e Nasıl Çalışılır? Ales Çalışma Programı

KPSS ÖABT Sınavına Nasıl Çalışılır?

En Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nelerdir?

Etkili ve verimli ders çalışma teknikleri ve yöntemleri için sizlere şu tavsiyeleri vereceğiz.

Anlayana kadar okuyun: Çalıştığınız konuları anlayana kadar okumak gerekir. Ne çok fazla ne çok az.

Önemli gördüğünüz yerleri kendi cümlelerinizle not edin: Not tutarken koyu yazılmış önemli yerlere dikkat edin.

En sonunda kendi kendinize anlatın

Belirli aralıklarla notlarınızı tekrar edin: Her gün, o gün gördüğünüz, çalıştığınız konuları gece uyumadan önce tekrar edin. Uyuduktan sonra beynimiz uyumaz ve son tekrarlarımızı iyice işler.

Başarılı olmak için duygusal zeka daha önemlidir yani insanın kararlı ve istekli olması. İnsanlar sınavda başarılı olmak için çok zeki olmak gerekli düşüncesi yanlıştır. Dünyada yapılan sınavlara bakıldığı zaman çok zeki olan insanlara yönelik olmadığını görebiliriz. Sınavlar genellikle orta zekalı insanlar için yapılmıştır. İstekli ve kararlı olursanız sınavlarda istediğiniz yerleri kazanmak çok zor değildir. Bu noktada en önemli şeylerden birisi;

Düzenli ders çalışmak: Başarılı olmak için düzenli ders çalışın. Düzenli çalışmak etkili ve verimli ders çalışmanın en önemli noktalarından biridir. Kendinize haftalık bir plan yapın. Günlük olarak ne zaman tv izleyeceğinizi ne zaman telefonla meşgul olacağınızı vs. ve ne zaman ders çalışacağınızı belirleyin planınızı yapın. Ders çalışma saatinizi belirledikten sonra kesinlikle o saatlerde dersinizi çalışın kaçırmayın. İşte kararlı olmak burada devreye giriyor.

Derslerde en ön sıralarda oturun: Öğrenmede duyu organlarımız çok etkilidir. Duyu organlarımız arasından öğrenmede en fazla etkili olan gözlerdir. Çalışma kitap ve notlarınızdaki şekillere, grafiklere, formüllere, önemli yerlere çok dikkatli bakın. Gözden sonra öğrenmede en etkili olan duyu organımız ise kulaklardır. Öğretmeni iyi bir şekilde dinleyin. Öğretmenlerin önemli yerleri çizdiği, belirttiği şeylere önem verin ve not alın.

İmkanınız varsa kendi odanızda çalışın: Kendi oda imkanınız var ise kendi odanızda ders çalışın. Odanızda düzenli olan masanızda ders çalışmanız önemlidir. Masanızın sade olmasına ve cam kenarında olmamasına dikkat edin. Çünkü dışardan gelen sesler sizin dikkatinizi dağıtabilir. Odanızdaki ışık 100 watt olmalı ne çok fazla ne çok az olmalıdır çünkü gözünüzü ağrıtabilir. Odanızda cep telefonu bulundurmayın. Yatarak ders çalışmayın. Televizyon ve bilgisayar bulundurmayın. Aksi takdirde derse odaklanamayacaksınız. Küçük küçük kağıtlara formül ve şekil gibi önemli notlar yazın ve odanızın farklı yerlerine yapıştırın.

Soru: Kaç dakika ders çalışmalıyım?

Cevap: Kişiden kişiye değişir fakat bizim önerimiz 30 dk. Ders 15 dk. Teneffüs şeklindedir.

Soru: Günde toplam kaç saat ders çalışmalıyım?

Cevap: Yine kişiden kişiye değişir fakat minimum her gün 3 saat çalışmanız gerekir.

NOT: Kendinize moral vermeyi, kendinizi motive etmeyi aksatmayın. Kendinizi ödüllendirin.

NOT: Haftada 1 gün boş gününüz olsun, o gün hiç çalışmayın gezin, sinemaya gidin sosyal aktivitelerde bulunun.

NOT: Ders için masaya oturmak ders çalışmanın yarısıdır!

Bu yazımızda KPSS, YKS, TYT, AYT, DGS gibi sınavlara hazırlanan adaylar için etkili ve verimli ders çalışma yöntemleri ve tekniklerinden bahsettik. Sormak istediklerini forum.hepsinibilio.com forum sayfamızda belirtebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2021, 15:42

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma  kahveci
Fatma kahveci - 2 yıl Önce

Halkla ilişkiler bolumu onlisans atamasi mi?Baska istenen Nıtelik kodu var mi onlisans mezunu mu olmak gerekiyor

SIRADAKİ HABER