İmam maaşları 2020

İmam maaşları ne kadar 2020, Müezzin maaşları 2020, Vaiz maaşları 2020

İmam maaşları 2020

Yaklaşık 1 buçuk milyar insanın Müslüman olduğu dünyada Müslümanlar ibadetlerini camilerde ve mescitlerde toplu halde yapmaktadırlar. Camilerde veya mescitlerde namaz kıldıran kişilere ise imam denmektedir. İmam kelimesi Arapça’da emm önde olmak idare etmek anlamına gelir. İmamların haricinde camilerde müezzin, vaiz gibi yardımcıları da bulunmaktadır. İslamiyet’te namazın cemaat ile birlikte kılınması önemli bir sünnettir ve tek başına kılınan namaza göre sevabı oldukça fazladır. Bu konuda Peygamber Efendimizin ( s.a.v ) birçok hadisi bulunmaktadır. Cemaat ile birlikte kılınan namaz hakkında hadislerden bir kaçı şöyledir. Taberani’de geçen bir hadise göre “Beş vakit namazı cemaatle kılan, sırat köprüsünü şimşek gibi geçer.” Buharide ise “ Evi camiye uzak olanın her adımına sevap verildiği” geçmektedir.

Yapılan anketlere göre halkın yüzde 99’u Müslüman olan Türkiye’de camiler ve camilerde görevli imam ihtiyacı oldukça fazladır. Ülkemizde her geçen gün camii yapılmakta ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın cami ihtiyacı artmaktadır. Geçtiğimiz 2 yılda 10 bin küsür imam alınmıştır. Peki imam maaşlarını kim vermektedir? İmamlar ne kadar maaş alır? Düz lise mezunları imam olabilir mi? Kimler imam olabilir? Diğer memurlar gibi imamlar da aylık belli bir miktarda maaş almaktadır. İmam maaşları ne kadar? Diye merak edenler için 2020 yılında imam maaşları ne kadar oldu? Sorusunu cevaplıyoruz. 2020 yılında son günlerde ülkemizi ve tüm dünyayı sarsan koronavirüs önlemleri sebebi ile camilerde cemaat ile namaz kılınmasına yasak geldi. Artık Cuma namazları ve vakit namazları camilerde toplu halde cemaat ile kılınamamaktadır. İmamların bu süreçte ne kadar maaş aldığı da merak edilen konulardan biridir.

İmam maaşları ne kadar 2020

İmamlar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından atanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından camilere atanan imam maaşları 2020 yılında ne kadar oldu? Çokça merak edilen sorulardan birisi de imamın aldığı maaş helal midir? Ne zaman helal olur? Sorularıdır. İmam maaşlarının helal olup olmadığı konusunda İslam Alimleri arasında tartışma konusu olmuştur. Genel görüş İmamların namazı para için kıldırmaması gerektiğidir. Yani sadece namaz kıldırıp çekip gitmemeli, namaz kıldırmayı bir meslek bir iş gibi görmemeli, camiyi doldurması cemaati camiye çekmesi gerektiği, caminin temizlik bakım gibi işleri ile de ilgilenmesi gerektiği söylenmektedir.

İmamlar da diğer memurlar gibi maaş ve diğer memurlar gibi maaşlarına zam almaktadır. 2020 yılında ocak ayında yüzde 4 zam almışlardır. Bunun haricinde yüzde 1.49 enflasyon farkı da maaşlarına zam olarak yansımıştır.

2020 ocak ayından itibaren 25 yıl ve üstünde görev yapmış ¼ derece kademesindeki bir imamın maaşı yaklaşık 4.170 tl civarındadır.

Müezzin maaşları 2020

Müezzinler imaların yardımcılarıdır. Ezan okumak, kamet getirmek ve tesbihat yapmak gibi yardımcı hizmetleri vardır.

Müezzin olmak isteyenler için müezzin maaşlarını merak etmektedirler. Müezzinlerin ne kadar maaş aldığı merak konusudur. 2020 müezzin maaşlar ne kadar oldu ne kadar zam geldi kafalarda soru işareti oluşturmaktadır. Müezzin olma şartları ile imam olma şartları aynıdır. Ancak imam olmak istemeyip müezzin olmayı tercih eden çok sayıda kişi vardır.

Müezzin olmak için sesin güzel olması bir şart değildir. Ancak sesi güzel olan müezzin adaylarına öncelik verildiği için ses güzelliği müezzinlik için avantajlı olmaktadır. Adayların merak ettiği konulardan birisi de müezzin olmak için hafızlığın şart olup olmamasıdır. Müezzin olmak için hafızlık şartı yoktur. Fakat hafız olanların müezzin olma avantajı yüksektir.

Müezzinler de memur oldukları için maaş zamları memur zamları ile aynı oranda yapılmaktadır. 2020 yılın ocak ayında memurlara yüzde 4 artı yüzde 1,49 enflasyon farkı ile birlikte toplamda yüzde 5,49 zam yapılmıştı. Bu zamlar ile birlikte müezzin maaşları 2020 yılında ne kadar oldu?

2020 ocak ayından itibaren 25 yıl ve üstünde görev yapmış ¼ derece kademesindeki bir müezzinin maaşı yaklaşık 4.170 tl civarındadır.

Vaiz maaşları 2020

Camilerde vaaz veren kişilere vaiz denmektedir. Haftanın bazı günlerinde vaizler camilerde vaaz vermektedirler. Vaaz vererek cemaati bilgilendiren vaizlere halkımız oldukça saygı göstermektedir.

2020 ocak ayından itibaren 25 yıl ve üstünde görev yapmış ¼ derece kademesindeki bir vaizin maaşı yaklaşık 4.960 tl civarındadır.

NOT: Bu maaşlar evli olup olmaması, çocuğu olup olmaması, bireysel emeklilik sistemi kesintisi olup olmaması gibi bazı faktörlere göre değişiklik göstermektedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:08

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER