KYK İzni Kaç Gün? KYK İzin İşlemi Nasıl Yapılır?

KYK İzni Kaç Gün? ve KYK İzin İşlemi Nasıl Yapılır? KYK İzni Nasıl Uzatılır? KYK İzni Nasıl İptal Edilir? soruları KYK yurtlarında kalan veya kalmayı düşünen öğrencilerin merak ettiği sorulardan bazılarıdır. Yazımızda KYK İzni Kaç Gün? KYK İzin İşlemi Nasıl Yapılır? sorularının cevabı yazımızda.

KYK İzni Kaç Gün? KYK İzin İşlemi Nasıl Yapılır?

Açılımı Kredi ve Yurtlar Kurumu olan KYK, üniversite öğrencilerine öğrenim kredisi verip onların eğitim hayatlarında maddi olarak kolaylık sağlayan ve uygun fiyatları ile beslenme ve barınma olanakları veren kurumdur.

Öğrenciler KYK izinleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. KYK yurdunda kalan üniversite öğrencileri KYK İzni Kaç Gün? olduğunu merak ediyorlar. İzinlerinin ne kadar olduğunu merek edip izin almayı düşünen öğrenciler aynı zamanda KYK İzin İşlemi Nasıl Yapılır? diye de sormaları gayet doğal. Bu yazımızda KYK izin işlemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

KYK Yemek Ücretleri ve Yemek Saatleri

KYK İzni Kaç Gün? KYK İzin İşlemi Nasıl Yapılır?

KYK yurtlarında kalan üniversite öğrencileri tarafından haliyle merak edilen bir konu olan KYK İzni Kaç Gün? ve KYK İzin İşlemi Nasıl Yapılır? konuları hakkında bilgi vereceğiz.

KYK yurtlarında kalan üniversite öğrencilerinin KYK izni 75 gündür. Bu izne hafta sonları, resmi tatiller, özel izinler ve YÖK akademik takvimi gereğince verilen tatiller dahil değildir. Ayrıca staj, nöbet, kurs, uygulamalı eğitim gibi faaliyetleri belgelendirmek şartıyla, faaliyetleri süresince “ Özel İzinli “ sayılmaktadırlar. Özel izinli sayılan bir diğer durum ise devam mecburiyeti olmayan dersleri olan öğrencilerin bu süreleridir. Özel izinli olunan bu durumlar 75 günlük KYK izni içine dahil değildir.

KYK İzin İşlemi Nasıl Yapılır? sorusunu ise şöyle cevaplayalım;

KYK yurtlarında kalan öğrenciler gencizbiz sitesine giriş yaparak izin işlemlerini yapmaları gerekiyor. Bu siteye bilgisayar ya da telefon üzerinden giriş yapılabilmektedir.

Genciz biz sitesine giriş yaptıktan sonra yurt/kredi yazan yere tıklayınca e-devlet bilgileriniz ile kyknet sistemine giriş yapın.

Kyknet gencizbiz sitesine giriş yaptıktan sonra izinler yazan yere tıklayın.

İzinler menüsünün alt kısmında ‘ İzin Talep Et ‘ yazan yere tıklayın.

Tıkladıktan sonra karşınıza KYK izin alma ekranı gelecek. Bu ekranda istenen;

İzin Başlangıç Tarihi

İznin Bitiş Tarihi

İznin Geçirileceği Adres ve Telefon Numarası kısımlarını doldurup KYK İzin İşleminizi yapabilirsiniz.

Eğer sistemde adresiniz kayıtlı adres olarak tanımlanmamışsa kendiniz yeni adres ekle seçeneğini kullanarak ya da yurt idaresine gidip durumu anlatarak adresinizi tanımlatabilirsiniz.

İzin alma saati en son 22:00’dır.

KYK İzin talebinizi yaptıktan kısa bir süre sonra izniniz onaylanacaktır. Eğer sistemsel sıkıntılardan dolayı izniniz onaylanmazsa idareye gidip izin dilekçesi yazarak yüz yüze izin alabilirsiniz.

Aldığınız KYK İzni Süresi bir eğitim- öğretim yılı içinde toplam 75 gündür. Yaptığınız izin talebi 18 yaşını doldurduğunuz için ailenize herhangi bir iletişim yolu ile ( sms- e-mail ) iletilmez.

KYK izni kullanıldığı günlerde KYK yurtlarına giriş yapmak yasak ve yemeklerinden faydalanmak yasaktır. İzin alan hiçbir öğrenciyi kapıdaki güvenlik içeri almaz. Öğrenci yurdun girişinde parmak izini bastığı zaman zaten ekranda öğrenci izinlidir yazısı çıkar ve kapı açılmaz.

Çok sorulan sorulardan biri de izin almadan dışarda kalırsak ne olur? Sorusudur. İzin almadan dışarda kalındığında ilk seferinde idare tarafından uyarı yapılır. Bu uyarı bazen yazılı bazen sözlü olabilmektedir. Bu durum idaredeki kişi ile alakalıdır. İkincisinde tutanak tutulur ve üçüncüsünde ise disiplin kuruluna sevk edilir.

Üniversite Öğrencilerine Karşılıksız Burs Veren Kurumlar

KYK İzni Nasıl Uzatılır?

KYK yurtlarında kalan öğrenciler izin aldıklarında bazen aldıkları izin yeterli gelmemekte ve izinlerini uzatmak istemektedirler. Bu durumda KYK İzni Nasıl Uzatılır? Sorusunun cevabını bilmeleri gerekiyor. Peki KYK izni nasıl uzatılır?

Öğrenci aldığı izni uzatmak istediğinde yine daha önce yukarda anlattığımız işlemleri tekrarlamalıdır. Eğer bu işlemleri yapmak istemiyorlar ise kaldıkları yurdun idaresine gidip elden bir “ İzin Dilekçesi “ yazarak izin sürelerini uzatma hakkına sahiptirler. Siz de aldığınız izin süreleri yetmediği durumlarda bu işlemleri yapabilirsiniz.

KYK İzni Nasıl İptal Edilir?

KYK izinlerinin kaç gün olduğunu, işlemlerinin nasıl yapıldığını ve iznin nasıl uzatıldığını anlattık. Son olarak KYK İzni Nasıl İptal Edilir? Sorusuna cevap verip yazımızı sonlandıracağız. KYK izninin iptal edilmesi çok basit bir olaydır. KYK izin talebi yapan öğrenciler bazen farklı durumlardan dolayı izinlerini iptal ettirmek isteyebiliyorlar. Bu durumda izin hakkınızın boşa gitmemesi ve mağdur olmamanız için yapmanız gereken şey kaldığınız yurda gidip yurt idaresi ile görüşerek KYK izninizi iptal ettirmek istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.  

Bu yazımızda kyk yurtlarında kalan üniversite öğrencilerinin KYK İzni Kaç Gün? ve KYK İzin İşlemi Nasıl Yapılır? KYK İzni Nasıl Uzatılır? KYK İzni Nasıl İptal Edilir? gibi merak ettikleri sorulara yanıt verdik. Üniversite ve meslekler hakkında tanıtıcı ve bilgilendirici yazılarımıza sitemizin üniversite ve meslek kategorilerini tıklayarak göz atabilirsiniz.

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER