Laborant ve Veteriner Sağlık Bölümünden DGS ile Hangi Bölümlere Girebilir?

Laborant ve Veteriner Sağlık bölümünden mezun olanlar DGS ile hangi bölümlere girebilir? 2 yıllıktan 4 yıllığa geçiş nasıl yapılır? Laborant ve Veteriner Sağlık bölümünden mezun olanların geçiş yapabileceği bölümler nelerdir? Laborant ve Veteriner Sağlık Mezunları DGS ile geçiş yapabileceği bölümlere nasıl tercih yapabilirler?

Laborant ve Veteriner Sağlık Bölümünden DGS ile Hangi Bölümlere Girebilir?

Her insan istediği ve sevdiği bölümü kazanıp okumak ister fakat işler her zaman istediğimiz gibi gitmeyebiliyor. İstediğimiz bölümü kazanacak yeterli puanı alamayabiliyoruz ya da başka türlü sorunlar yüzünden kazanamayabiliyor ve o bölümü okuyamayabiliyoruz.

YKS sınavına hazırlanan üniversite adayların istedikleri 4 yıllık bölümü kazanamadıkları durumda 2 yıllık okuyup mezun olduktan sonra DGS ile 4 yıllık lisans bölümlerine tamamlama seçenekleri bulunmaktadır.

2 yıllık ön lisans bölümlerinden mezun olan kişiler için DGS ile geçiş yapabileceği hangi 4 yıllık lisans bölümleri olduğuna yazılarımızda yer vermekteyiz. Bu yazımızda ele aldığımız bölüm ise Laborant ve Veteriner Sağlık bölümüdür.

Bu yazımızın konusu Laborant ve Veteriner Sağlık Mezunları DGS ile hangi bölümlere girebilir? Laborant ve Veteriner Sağlık Mezunları DGS ile geçiş yapabileceği bölümlere nasıl tercih yapabilirler? Sorularının cevabını oluşturuyor.

YKS ile 2 yıllık bir ön lisans bölümü kazanıp mezun olan kişi 4 yıllık bir lisans programına geçmek istediğinde yapması gereken şey DGS yani Dikey Geçiş Sınavına girmek olacaktır. DGS’ye girip yeterli puan alıp geçebilme imkanı olan 4 yıllık bölüme girebilmektedir.

Her ön lisans bölümünün DGS ile geçiş yapabileceği bölüm farklıdır. Laborant ve Veteriner Sağlık bölümü mezunu kişilerin de DGS ile geçiş yapabileceği bazı bölümler vardır. Aşağıda bu bölümleri görebilirsiniz.

Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü Mezunlarının DGS ile Geçiş Yapabileceği Bölümleri merak ediyorsanız;

*** Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü Mezunlarının DGS ile Geçiş Yapabileceği Bölümler ***

Laborant ve Veteriner Sağlık Bölümü DGS ile Hangi Bölümlere Girebilir?

Çoğu 2 yıllık ön lisans bölümünden mezun olan kişiler Dikey Geçiş Sınavı ( DGS ) ile 4 yıllık lisans bölümlerine geçmeye çalışmaktadırlar. Her 2 yıllık bölümün kendine göre geçiş yapabileceği 4 yıllık bölümler bulunmaktadır.

Biz site olarak 2 yıllık bölüm mezunlarının DGS ile hangi bölümlere geçiş yapabileceği ile alakalı daha önce farklı farklı bölümleri inceledik. Bu yazımızın konusu 2 yıllık ön lisans bölümü olan Laborant ve Veteriner Sağlık bölümü olduğu için aşağıda yer alan 4 yıllık bölümler Laborant ve Veteriner Sağlık bölümü mezunlarının DGS ile geçiş yapabileceği 4 yıllık lisans bölümlerini kapsamaktadır.

Biyoloji Bölümü

Hayvansal Üretim Bölümü

Molek. Biyoloji ve Genetik Bölümü

Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü

Veteriner Bölümü

Zootekni Bölümü

Bu bölümlerin dışında Laborant ve Veteriner Sağlık bölümü mezunları bazı açık öğretim programlarına da geçiş yapabilmektedirler. Ülkemizde yer alan 3 tane Açık Öğretim Fakültesi vardır. Bunlar Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim, Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim ve İstanbul Üniversitesi Açık Öğretim Fakülteleridir.

Bu üniversitelerdeki açık öğretim programları arasında Laborant ve Veteriner Sağlık bölümü mezunları aşağıdaki 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş yapabilirler.

Çalışma Ekonomisi Ve Endüstri İlişkileri Bölümü

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü

İktisat Bölümü

İşletme Bölümü

Kamu Yönetimi Bölümü

Konaklama İşletmeciliği Bölümü

Maliye Bölümü

Uluslararası İlişkiler Bölümü

Yukarda yazdığımız bölümleri Laborant ve Veteriner Sağlık bölümü mezunları tercih edip yerleşebilirler fakat bunun için bazı koşullar bulunmaktadır.

DGS’ye Nasıl Hazırlanılır? DGS Nasıl Kazanılır? Merak edilenler bu yazımızda >>>

*** DGS’ye Nasıl Hazırlanılır? DGS Nasıl Kazanılır? ***

Laborant ve Veteriner Sağlık Mezunları DGS ile Geçiş Yapabileceği Bölümlere Nasıl Tercih Yapabilirler?

Yukarda DGS ile geçiş yapılabilecek bölümleri yazmıştık. Eğer yazdığımız bu bölümlerin herhangi bir özel şartı ya da açıklaması bulunmuyor ise geriye sadece DGS puanı kalıyor. Adaylar DGS sınavına girip yeterli puan aldıkları takdirde istedikleri bölüme yerleşme şansına sahip olacaklar fakat her bölümün puan türü farklıdır.

Yukarda yazdığımız bölümlere aşağıda karşısına yazdığımız puan türü ile geçiş yapabilecekler. Bu puan türleri de Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık puan türleridir. Laborant ve Veteriner Sağlık bölümü mezunlarının DGS ile geçiş yapabileceği 4 yıllık lisans bölümlerinin DGS puan türü şu şekildedir;

Biyoloji Bölümü – SAYISAL PUAN TÜRÜ

Hayvansal Üretim Bölümü - SAYISAL PUAN TÜRÜ

Molek. Biyoloji ve Genetik Bölümü - SAYISAL PUAN TÜRÜ

Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü - SAYISAL PUAN TÜRÜ

Veteriner Bölümü - SAYISAL PUAN TÜRÜ

Zootekni Bölümü - SAYISAL PUAN TÜRÜ

Laborant ve Veteriner Sağlık bölümü mezunlarının DGS ile geçiş yapabileceği 4 yıllık Açık Öğretim lisans bölümlerinin DGS puan türü ise şu şekildedir;

Çalışma Ekon. Ve End. İlişkileri Bölümü – EŞİT AĞIR. PUAN TÜRÜ

Halkla İlişk.r ve Reklamcılık Bölümü – SÖZ. PUAN TÜRÜ

Halkla İlişk. ve Tanıtım Bölümü – SÖZ. PUAN TÜRÜ

İktisat Bölümü - EŞİT AĞIR. PUAN TÜRÜ

İşletme Bölümü - EŞİT AĞIRL. PUAN TÜRÜ

Kamu Yön. Bölümü - EŞİT AĞIRL. PUAN TÜRÜ

Konaklama İşletmeciliği Bölümü - EŞİT AĞIRL. PUAN TÜRÜ

Maliye Bölümü - EŞİT AĞIRLI. PUAN TÜRÜ

Uluslararası İlişk. Bölümü - EŞİT AĞIRL. PUAN TÜRÜ

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Mezunlarının DGS ile Geçiş Yapabileceği Bölümleri merak ediyorsanız;

*** Bilgisayar Programcılığı Bölümü Mezunlarının DGS ile Geçiş Yapabileceği Bölümler ***

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2020, 18:22

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER