LYS Nedir? LYS Açılımı Nedir?

LYS Nedir? Ne Demek? LYS Açılımı Nedir?

LYS Nedir? LYS Açılımı Nedir?

Bu yazımızda LYS hakkında LYS nedir? Ne Demek? LYS Açılımı Nedir? LYS’ye kimler girebilir? Kim Hazırlıyor?  gibi sorulara cevap vereceğiz.

LYS Nedir? LYS Açılımı Nedir?

LYS’nin açılımı nedir? LYS’nin açılımı Lisans Yerleştirme Sınavı’dır. Lisans Yerleştirme Sınavının baş harflerinin birleşiminden oluşur. Lisans Yerleştirme Sınavı’nı (LYS) kim hazırlar? LYS’yi ÖSYM hazırlar. ÖSYM’nin açılımı da Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’dir.

LYS nedir? LYS ÖSYM’nin üniversitede bir bölüm kazanmak isteyen kişiler için hazırladığı sınav sisteminin ikinci kısmıdır. ÖSYM’nin üniversiteye girmek isteyen adaylar için hazırladığı sınav sisteminin birinci kısmı ise YGS’dir. Üniversite adaylarının LYS sınavına girebilmeleri için YGS sınavındaki yani Yükseköğretime Geçiş Sınavındaki herhangi bir puan türünden 180 ya da üzerinde bir puan almaları gerekiyor.

LYS testlerinin yerleştirme puanına etkisi yüzde 60’dır. Hedeflediğiniz mesleğin puan türüne dikkat ederek çalışma programını ayarlamanız gerekir. Farklı farklı yayınevlerinin sorularını çözmek değişik soru kalıplarına hakim olmanızı sağlar. Ayrıca kitap okumak ta siz üniversite adaylarının soruları çözerken hızlı okuma ve anlamanızı sağlayacaktır.

LYS Nedir? Kimler Girebilir? Puan Türleri ve Testleri

LYS’ye kimler girebilir? LYS sınavına girmek için iki şart bulunmaktadır. Birincisi herhangi bir Ortaöğretim kurumundan yani Liseden mezun olmaktır. İkincisi ise YGS’den yani Yükseköğretime Geçiş Sınavına girip ÖSYM’nin belirlediği baraj puanını aşmak.

LYS nedir? sorusunu özetleyecek olursak; 4 farklı günde 5 ayrı sınav oturumu ve bilgiye dayalı bir sınavdır. Ağırlıklı olarak 10- 11- 12. Sınıf konuları

Yerleştirme Puan Türleri;

Sayısal: MF1, MF2, MF3, MF4

Eşit Ağırlık: TM1, TM2, TM3

Sözel: TS1, TS2

Yabancı Dil: Dil1, Dil2, Dil3

Puan Türlerine Göre Çözülecek Testler;

MF Puan Türüne Göre Çözülecek Testler: LYS 1 (Mat-Geo), LYS 2 (Kimya, Biyoloji, Fizik)

TM Puan Türüne Göre Çözülecek Testler: LYS 1 (Mat-Geo), LYS 3 (Edebiyat, Coğrafya 1)

TS Puan Türüne Göre Çözülecek Testler: LYS 3 (Edebiyat, Coğrafya 1), LYS 4 (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu)

DİL Puan Türüne Göre Çözülecek Testler: LYS 5 (İngilizce, Almanca, Fransızca)

Sayısal Meslekler ve Maaşları için Tıklayınız

LYS’de Kaç Sınav Var? Kaç Oturum Var?

LYS sınavı LYS 1, LYS 2, LYS 3, LYS 4 ve LYS 5 olmak üzere toplamda 5 sınavdan oluşmaktadır.

LYS 1 sınavı: LYS 1 sınavı Sayısal ve TMcileri ilgilendiren sınavdır. Bu sınavda adaylar 50 Matematik sorusuna 75 dakika, 30 Geometri sorusuna 60 dakikada cevap vermek durumundalar. Bu durumda adaylara Matematikte soru başına 1 buçuk dakika, Geometride ise soru başına 2 dakika düşüyor.

LYS 2 sınavı: LYS 2 sınavı Sayısalcıları ilgilendiren bir diğer sınavdır. LYS 2 sınavında Kimya, Biyoloji ve Fizik Testleri yer almaktadır. Bu sınavda adaylara verilen süre 135 dakikadır ve bu sınav tek oturum şeklinde yapılmaktadır. Her testte 30 soru bulunmaktadır ve adaylara her test için 45 dakika süre verilmektedir. Bu durumda adaylara her test için soru başına yalnızca 1 buçuk dakika düşmektedir.

LYS 3 sınavı: Şimdi de sıra Eşit Ağırlıkçıları ve Sözelcileri ilgilendiren LYS 3 sınavında. LYS 3 sınavı oturumunda Edebiyat ve Coğrafya 1 testleri bulunmaktadır. Bu oturumda Edebiyata ayrılan soru sayısı 56 iken Coğrafya 1 testi için ayrılan soru sayısı 24’tür. Adaylara Edebiyat testi için 85 dakika süre tanınıyorken Coğrafya 1 testi için yalnızca 35 dakika süre verilmektedir.

LYS 4 sınavı: LYS 4 sınavı Sözelcileri ilgilendiren sınavdır. Bu sınavda Tarih, Coğrafya 2 ve Felsefe grubu testleri yer almaktadır. LYS 4 sınav oturumunda 44 Tarih sorusu için 65 dakika, 14 tane sorusu olan Coğrafya 2 testi için 20 dakika, 32 tane sorusu olan Felsefe grubu testi için 50 dakika süre veriliyor.

LYS 5 sınavı: Son olarak LYS 5 sınavı Yabancı Dil bölümü adaylarını ilgilendiren Yabancı Dil sınavıdır. İngilizce, Almanca ve Fransızca olmak üzere bu üç dilden birini seçen adaylar 120 dakika içinde seçmiş oldukları dil testinden 80 soruya yanıt vermek durumundadırlar.

Bu yazımızda Bu yazımızda LYS hakkında LYS nedir? Ne Demek? LYS Açılımı Nedir? LYS’ye kimler girebilir? Kim Hazırlıyor? gibi sorulara cevap verdik. Bu yazımızla ilgili aklınıza takılan ne varsa yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER