Mühendislik mi Tıp mı? Hangi Bölümü Okumalıyım?

Mühendislik mı tıp mı okumalıyım? Mühendislik mi zor tıp mı zor?

Mühendislik mi Tıp mı? Hangi Bölümü Okumalıyım?

Üniversite tercihleri yaklaştığında hemen her sayısal öğrencisinin aklında tıpmühendislik mi sorusu canlanmaktadır. Sayısal alanın en köklü iki alanı olan mühendislik fakültesi bölümleri ve tıp fakültesi arasında tercih yapabilmek kolay değildir.

YKS (Yüksek Kurumları Sınavına) sınavına hazırlanan veya YKS sonrası iyi sıralama ve YKS puanı bekleyen veya güzel bir başarı sıralaması yakalamış her adayın aklındaki ikilemlerden biridir. ÖSYM (Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi) kılavuzu yayınladığında göreceğiniz üzere artık hemen her üniversitede tıp fakültesi de mühendislik fakültesi de vardır. Ancak önemli olan hangi bölümü seçmeyi isteyeceğinizdir. Tıp mı mühendislik mi?

Tıp Fakültesi Seçmenin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Tıp fakültesi mezunları doktorluk veya akademisyenlik mesleğini icra etmekte olup hem saygın hem de iyi kazanan sayılı mesleklerdendir. Uzun eğitim süresi nedeniyle aileler genellikle çocukları tıp fakültesi kazandığında sevinmeyle birlikte aynı zamanda maddi anlamda sıkıntıya düşme endişesi yaşamaktadır. Normalde 6 yıl olan eğitim süresi zorunlu hazırlık olan üniversitelerde  7 yıl olmaktadır. Bu nedenle hazırlık atlayacak düzeyde ingilizce bilmeyen adayların zorunlu hazırlık olmayan üniversiteleri seçmesi daha sağlıklı olacaktır.

Tıp eğitimi ilk 4 yıl teorik son 2 yıl ise pratik ağırlıklı ilerlemektedir. Tıp fakültesi kontenjanları nedeniyle pratik eğitimin ne derece verimli ilerlediği konusunda şüpheler olmakla birlikte uygulama bu şekildedir. Eğer tıp fakültesi tercih etmek gibi bir planınız varsa mutlaka hastane ortamı sizi geriyor mu? Ölüm, yaralanma, kan ve benzeri sorunları her gün yaşamak sizi rahatsız eder mi sorularını mutlaka cevaplamanız geremektedir.

Tıp fakültesi mezunları diplomalarıyla herhangi bir sınava girmeden direkt olarak doktor olarak kamuda ve özel sektörde göreve başlayabilmektedir. Ayrıca gerekli sınavlara girerek yurt dışında Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD gibi gelişmiş ülkelerde de çalışabilmektedir.

Mühendislik Seçmenin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Mühendislik fakültesi, tıp fakültesinden farklı olarak içinde onlarca mühendislik bölümleri bulunan, farklı eğitim programlarının uygulandığı bir fakültedir. Dolayısıyla aynı kapıdan çok farklı hayallerle girip çok farklı mesleklerle çıkılmaktadır. Bu anlamda mühendislik fakültesi tercih edilirken hangi üniversite ve hangi mühendislik bölümü sorularının sorulması sizin için doğru tercih yapmak için faydalı olacaktır.

Tercih edebilecek ve en kolay iş bulan mühendislik bölümleri 2020 itibariyle şu şeklide sıralanmaktadır:

Bilgisayar mühendisliği

Yazılım mühendisliği

Elektrik elektronik mühendisliği

Nanoteknoloji mühendisliği

Mekatronik mühendisliği

Makine mühendisliği

Yapay zeka mühendisliği

Bu bölümler haricinde mühendislik bölümleri de mevcuttur ancak tıp fakültesi ile kıyaslanacak iş imkanı ve maddi olanak sunması oldukça zordur.

Mühendislik bölümlerinin en büyük avantajı yurt dışında çalışma olanaklarıdır. Herhangi bir sınava girmeden, yalnızca özgeçmişinizi göndererek yurt dışında iş bulmanız oldukça kolaydır. Herhangi bir sınava veya bir başka ek bir eğitim almanıza gerek bulunmamaktadır.

Mühendislik okumanın en büyük dez avantajı ise bir çok mühendislik bölümü kamuda istihdam edilmemekte veya çok az istihdam edilmektedir. Yani KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) ile devlete girmek isteyen biri için mühendislik tercih etmek makul değildir. Devlette iş garantisi olan tıp fakültesi okumak bu açıdan öne çıkmaktadır.

İyi Bir Mühendislik mi Tıp mı?

Sıradan bir üniversitede herhangi bir mühendislik bölümü okumak ile iş garantisi olan tıp fakültesi okumak kıyaslanamaz. Ancak hazırlık eğitimi olan, diploması yurt dışında diplomasının denkliği olan bir üniversitede, geleceği olan bir mühendislik bölümü okumak oldukça mantıklıdır.

Türkiye’nin en iyi mühendislik eğitimi veren ünversiteleri olup Boğaziçi, ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi), İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi), Bilkent üniversitesi olarak sıralanmaktadır. Diğer taraftan en iyi tıp fakülteleri Hacettepe, Çapa, Cerrahpaşa ve Ankara Üniversitesi olarak sıralanmaktadır. Kaliteli eğitim veren üniversiteler İstanbul ve Ankara’da yoğunlaşmaktadır. Ancak mezuniyet sonrası tıp mezunları Türkiye’nin 81 ilinde iş bulup istedikleri ilde yaşayabilirken mühendislik için iş imkanları sanayinin yoğunlaştığı büyük şehirlerle sınırlıdır.

Mühendislik dinamik bir alan olup sürekli kendinizi geliştirmeniz ve yenilemeniz beklenmektedir. Diğer taraftan bir çok doktor üniversite sonrası herhangi bir eğitim veya çalışma yapmadan yıllarca mesleğini yapabilmektedir. İyi bir mühendislik mi tıp mı sorusunu cevaplarken bu bilgiler çerçevesinde üniversite tercihlerinizi yapmanızı öneririz.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020, 21:59

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER