Önlisans Nedir, Lisans Nedir? Önlisans Lisans Farkları Nelerdir?

Önlisans ne demek lisans ne demek? Önlisans nedir? Lisans nedir? Önlisanstan lisansa geçiş nasıl olur?

Önlisans Nedir, Lisans Nedir?  Önlisans Lisans Farkları Nelerdir?

Önlisans Ne Demek Lisans Ne Demek?

Üniversite eğitim programları eğitim sürelerine ve bitirince verilen ünvana göre kendi içerisinde çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Bu kategorilerden bir tanesi de önlisans ve lisans ayrımıdır.  Önlisan bölümlerinin eğitimleri yüksekokul ünvanlı okullar tarafından verilirken lisans eğitimleri fakülteler tarafından verilmektedir.

Önlisans bölümleri halk arasında 2 yıllık bölümler olarakta adlandırılmaktadır. Önlisans, genellikle teknik bölümler için tercih edilen bir eğitim programıdır. Yani anestezi, biyokimya, diyaliz gibi bölümler tekniker yetiştirmek üzere açılmış iki yıllık programlardır. Ancak adalet vs gibi sözel böümlerde önlisans programıdır. Genellikle programların ağırlığına göre önlisans ve lisans ayrımı, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından belirlenmektedir.

Önlisans Programından Lisans Programına Geçiş Var Mı?

Önlisans programını tamamlayanlar için iki seçenek mevcuttur. Birincisi önlisans KPSS ile bir kamu kurumuna atanmak veya özel sektörde iş bulup çalışmakttır. İkinci seçenek ise Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile ilgili lisans programına geçmektir. Lisans programına geçmek isteyen önlisans öğrencileri için her bir fakültenin ilgili bölümünde ayrı bir kontenjan açılmaktadır.

Önlisans ve Lisans Arasındaki Farklar

Önlisans veya lisans fark etmeksizin her ikisinde de yabancı dil hazırlık eğitimi bulunabilir bu nedenle tercih kılavuzunu doğru okuyup tercih yapmanızı öneririz. Önlisans mezunu iki yılda bir yapılan KPSS önlisans sınavına girip KPSS p93 ile atanmaktadır. Son yıllarda mezun ve kamuya memur alımı açısından önlisans mezunları daha avantajlı konumdadır.

Lisans mezunları ise 4 yıllık olarak bilinmelerine karşın tıp, eczacılık gibi bölümler 4 yıldan daha uzun sürmektedir. Daha uzun bir eğitim sürecinin akabinde daha zorlu bir sınav olan KPSS lisans sınavına girip KPSS p3 puanıyla atanmaktadır. Eğer amacınız kısa yoldan memur olmak ve hayatını kurmak isteyen biri için önlisans KPSS her açıdan daha avantajlıdır.  

Lisans Mezunu Önlisans KPSS’ye Girebilir mi?

Önlisans KPSS son başvuru tarihinde lisans mezunu olan birinin başvurusu kabul edilmez. Örnek vererek açıklayalım 2020 önlisans KPSS başvuru tarihinde önlisans mezunu ancak lisans mezunu değilsiniz. Bu durumda sınava girersiniz ve sınav geçerlilik tarihi olan 2 sene boyunca puanınızı kullanabilirsiniz. Ancak bir sonra önlisans KPSS başvurunuz kabul edilmeyecektir çünkü artık lisans mezunu olduğunuz için başvuru şartlarını sağlamamaktasınız. Biz hepsinibilio.com editörlerinin önerisi KPSS önlisans ile atanmadan lisans mezunu olmamanız yönündedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:33

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER