Örgün Öğretim Nedir? Örgün Öğretim Ücretli mi?

Örgün Öğretim Nedir? Örgün Öğretim Ücretli mi? Örgün Öğretim Ne Demek? Harç Ücretleri Ne Kadar? Örgün Öğretim ile İkinci Öğretim Arasında Ne Fark Var?

Örgün Öğretim Nedir? Örgün Öğretim Ücretli mi?

Eğitim kendi içinde Formal eğitim ve İnformal Eğitim olmak üzere ikiye ayrılır. Formal eğitim de örgün öğretim ya da örgün eğitim ve yaygın eğitim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda Örgün Öğretim hakkında merak edilen soruları cevaplayacağız. Örgün öğretim, ikinci öğretim, yaygın öğretim gibi kelimeler çok fazla merak edilmektedir. Biz bu yazımızda Örgün Eğitimi ele alacağız. Örgün öğretim hakkında merak edilen her şey yazımızda…

Türkiye’deki Açıköğretim Üniversitesi Hangileridir, Bölümler Nelerdir?

Örgün Öğretim Nedir? Örgün Öğretim Türleri Nelerdir?

Örgün eğitim nedir? diye soranlar için örgün öğretim ( örgün eğitim ), belirli bir yaş grubuna belirli bir zamanda ve mekanda belirli bir program dahilinde verilen eğitimdir veya öğretimdir. Örgün eğitimde yaşa, mekana, zamana ve programa dikkat etmek gerekir.

Örgün eğitim Türleri; Okulöncesi, İlköğretim ( İlkokul-Ortaokul ), Ortaöğretim ( Lise ) ve Yükseköğretim olmak üzere 4 kısımdan yani 4 türden oluşur. Örgün Öğretim sisteminde bütün okullar birbirinin ön koşulu durumundadır. Yani bir öğrenci ilköğretimden mezun olduktan sonra liseye gitmeden önce üniversiteye gidemez. Mutlaka liseyi okuyup mezun olması gerekir. Ön koşulun açıklaması bu şekildedir. Fakat burada şöyle bir durum söz konusudur. Okulöncesi eğitim ülkemizde halen zorunlu hale daha gelmediği için okulöncesi okumadan da ilköğretime başlanabilmektedir. Yukarda bahsettiğimiz ön koşul durumu okulöncesi eğitimi kapsamamaktadır. Özetle Örgün eğitim ya da örgün öğretim ne demek? sorusuna tekrar bir tanım yapacak olursak; Örgün Öğretim okullarda verilen eğitimdir diyebiliriz.

Örgün Öğretim ile İkinci Öğretim Arasındaki Fark Nedir?

Çok fazla karıştırılan bir konu da ikinci öğretim ile örgün öğretim arasındaki fark nedir? konusudur. Örgün eğitim ile ikinci öğretim birbirinden farklı şeylerdir. Yukarda da yazdığımız gibi örgün eğitim kapsamında üniversiteler de yer alır. İkinci öğretim okuyanlar da üniversite okudukları için doğal olarak örgün öğretim ikinci öğretimi kapsayan bir eğitim şeklidir. Yani üniversitelerdeki birinci öğretim de ikinci öğretim de örgün eğitim kapsamında yer alır. Sadece aralarındaki fark derslerin saatleri ve ikinci öğretimin harç ücretinin fazla olmasıdır. Bunun dışında ikinci öğretim programlarına genellikle birinci öğretime göre daha düşük puanlarla girilir. Yani bir kıyaslama yapılacaksa ikinci öğretim ile örgün eğitim değil de birinci öğretim ( Normal Öğretim ) ile ikinci öğretim arasında yapılmalıdır. Daha önceki yazılarımızda ikinci öğretim ile ilgili detaylı bir şekilde bilgiler verdik. Ayrıca ikinci öğretim harç ücretlerini de merak ediyorsanız alttaki linklerden ulaşabilirsiniz.

İkinci Öğretim Nedir? İkinci Öğretim Bölümleri Nelerdir?

2021 İkinci Öğretim Harç Ücretleri

Örgün Öğretim Ücretli mi? Ne Kadar?

Yine aslında yanlış sorulan sorulardan biri ile karşılaşmaktayız. Bu soru çok sorulduğu için yazma gereksinimi duyduk. İnsanlar genelde örgün öğretim derken birinci öğretimi anlıyor. Örgün öğretim ücretli mi? sorusuna öncelikle sorunun gerçek cevabını verelim. Örgün öğretim kapsamında yer alan okulöncesi, ilkokul, ortaokul, liseler ücretsizdir. Üniversitelerin ise sadece birinci öğretimi diğer adıyla normal öğretim programları ücretsizdir ve harç ücreti yoktur. Üniversitelerin ikinci öğretim programlarının ise bir miktar harç ücreti bulunmaktadır. Özel ya da Vakıf üniversitelerinin ise üniversitenin belirlediği miktarda belirli bir ücreti olur. Eğer tam burslu olarak okuyorsanız bu ücreti ödemezsiniz.

Örgün Öğretim ile Yaygın Öğretim Arasındaki Fark Nedir?

Yaygın eğitimde belirli bir yaş aralığı ya da zaman sınırlaması kesinlikle yoktur. Ayrıca yaygın eğitimde gönüllülük durumu esastır zorunluluk yoktur. Fakat Örgün eğitimde zorunluluk vardır. Örgün eğitimde liseye kadar kesinlikle okumak zorundalar liseye geçtiklerinde ise açıktan da okuma şansına sahiptirler.

Örgün Eğitimden mezun olanlara diploma verilirken Yaygın Eğitimden mezun olanlara diploma yerine Sertifika ya da Katılım Belgesi verilir.

Yaygın eğitim veya yaygın öğretim alacak kişinin bazı şartları sağlaması gerekir. Bu koşullar 4 tanedir bu dört koşuldan birine sahip olanlar yaygın eğitimden faydalanabilir.

  1. Yaygın eğitime gidecek olan bir kişi örgün eğitim sistemine hiç girmemiş olmalıdır.
  2. Yaygın eğitime gidecek olan bir kişi örgün eğitim sistemine girmiş ama bırakmış olmalıdır.
  3. Yaygın eğitime gidecek olan bir kişi örgün eğitim sistemini bitirmiş olmalıdır.
  4. Yaygın eğitime gidecek olan bir kişi örgün eğitim sistemine devam eden bireyler olmalıdır.

Peki yaygın eğitim nerelerde verilir? Yaygın eğitim türleri nelerdir? Yaygın öğretim türleri şunlardır;

Halk Eğitim Merkezleri

Çıraklık ve Kalfalık Okulları

Hobi Kursları

Hizmet İçi Eğitim

Dershaneler

Devlet Yetiştirme Kursları ( DYK )

Soru: Hiç örgün öğretim görmemiş 50 yaşında birisi Halk Eğitim Merkezlerinde açılan okuma ve yazma kurslarında eğitim alabilir mi?

Cevap: Evet. Hiç örgün öğretim görmemiş 50 yaşında birisi Halk Eğitim Merkezlerinde açılan okuma ve yazma kurslarında eğitim alabilir. Çünkü yaygın eğitimde herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.

Başka bir örnek olarak 16 yaşında bir lise 2 öğrencisi liseyi terk ediyor ve bir berberin yanında çıraklık yapıyor. İşi öğrendikten sonra 20 yaşına geldi diyelim ve kendi berber dükkanını açmak istedi. Bir berber ya da kuaförün kendi iş yerini açabilmesi için kalfalık belgesine sahip olması gerekiyor. Bu durumda liseden terk bile olsa bu kişi Halk Eğitim Merkezlerinde ara ara açılan kalfalık kurslarına yazılıp eğitimini aldıktan sonra sınavlardan da başarılı olursa kalfalık belgesini alabilir. Bu belge ile de kendi iş yerini açmaya hak kazanabiliyor.

Yine bir örnek verecek olursak liseye giden bir kişi dershaneye gidebilir. Devlet Yetiştirme Kurslarına gidebilir. Saz kursuna gidebilir vs. vs.

Bu yazımızda Örgün Öğretim ile ilgili kafa karışıklığı yaratan konulara değindik. Sorularınız varsa yorum yaparak sorabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 22:38

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER