ÖSYM Tercihleri Onaylandıktan Sonra Değiştirilebilir Mi 2020?

ÖSYM Tercihleri Onaylandıktan Sonra Değiştirilebilir Mi 2020? Üniversite Tercihleri Ne Zaman Açıklanacak 2020? ÖSYM Tercihleri Onaylandıktan Sonra Değiştirilebilir Mi 2020?

ÖSYM Tercihleri Onaylandıktan Sonra Değiştirilebilir Mi 2020?

Tercih dönemi üniversiteye başlayacak öğrenciler için sınav dönemindeki kaygıları kadar çok zor bir süreçtir. Birey tüm hayatını etkileyecek meslek seçimi konusunda çok düşünerek çok yıpratıcı bir zamandan geçmektedir. Tercih dönemi üniversiteye başlayacak aday için büyük önem taşımaktadır. Sınavda aldıkları puanla tercih yapmakta olan üniversite adayı tercih işlemlerini yaptıktan sonra sonuçları bekleyecektir. Malum korona virüsten ötürü sınav tarihleri ilk başta 25-26 temmuz’ a  ertelenmişti. Son alınan kararla Yükseköğretim Kurumları Sınavı(yks) tekrardan değişerek 27-28  Haziran 2020 tarihlerine alınmış olup tyt-ayt şeklinde 2 gün sürecektir. Büyük emeklerle çalışmakta olan YKS öğrencileri tercih yapılacak tarihi ve tercih sonuçlarını da merakla beklemektedir. Genel anlamda YKS sınavından hemen sonra tercih dönemi başlar. Tercih döneminden birkaç hafta sonra ise adayın yerleştirme sonuçları açıklanır.

Üniversite Tercihleri Ne Zaman Açıklanacak 2020?

2020 senesinde Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) girecek olan adaylar üniversite tercih sonuçlarının da ne zaman açıklanacağını merakla beklemektedir. Geçtiğimiz senelerde Temmuz ve Ağustos aylarında açıklanan üniversite sınavı yerleştirme sonuçları 2020 senesinde ise 27-28 Haziran’ da bitecek YKS sınavının ardından 1 ay içerisinde sınav sonuçlarının ve tercih sonuçlarının açıklanması beklenmektedir.

YKS’de kaç nete kaç puan gelir? Buradan bakabilirsiniz.

ÖSYM Tercihleri Onaylandıktan Sonra Değiştirilebilir Mi 2020?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ye bildirmiş olduğunuz üniversite tercihlerinizi tercih süresi içerisinde değiştirebilirsiniz. ÖSYM’ ye bildirmiş olduğunuz üniversite tercihlerinizi değiştirmek için aşağıdaki işlemlere bakabilirsiniz:

Aday işlemleri sisteminden (AİS) ‘Tercih güncelleme’ kısmına girerek yapılan uyarıları dikkatlice okuyun. ÖSYM’ye bildirmiş olduğunuz üniversite tercihleriniz değişiklik yapabileceğiniz şekilde gösterilecektir. Tercih ettiğiniz kısımda istemediğiniz bölümün kodunu silerek o tercihi kaldırmış olursunuz. Başka eklemek istediğiniz var ise o bölümün kodunu yazmalısınız. Tercih sıralamasında değişiklik yapmak ister iseniz bölümün sol kısmındaki yukarı veya aşağı tuşlarını kullanarak yerlerini değiştirebilirsiniz. Son olarak çıkan ekranda tercihlerinizi kontrol ederek ‘ Başvuru bilgilerini kontrol ve izleme ‘ butonuna basarsınız. Tercihlerinizin AİS tarafından başarıyla alındığına dair mesajı aldıktan sonra işleminizi tamamlarsınız.

Mümkün olduğunca tercih dönemi geldiğinde en son güne tercih işlemlerinizi yapmamanızı öneririz. Son günlerde yapılan tercihler genel anlamda pişmanlıklarla sonuçlanmaktadır.

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mete
Mete - 2 yıl Önce

Diyelimki A üniversitesini tercih ettim ve orası çıktı sonra bişey oldu herhangi bişey açıklandıktan sonra B ,Cve ya D üniversitelerine geçiş yapılabiliyomu ?

ümit başbuğa
ümit başbuğa - 3 yıl Önce

güzel bir yazı. teşekkürler.

SIRADAKİ HABER