TEV Nedir? TEV Bursu Ne Kadar?

TEV Nedir? Ne Demek? TEV Açılımı Nedir? TEV Bursu Ne Kadar? TEV’in Kurucusu Kim? TEV Burs Başvuru Tarihleri ile ilgili detaylar yazımızda…

TEV Nedir? TEV Bursu Ne Kadar?

Üniversiteyi kazanan kişiler yıllarca ders çalışıp en sonunda da emeklerinin karşılığı olarak üniversitelerden bir bölüm kazanırlar. Daha sonrasında ise KYK Bursu başta olmak üzere bir takım burslara başvuru yaparlar. Bu burslara başvuru yaptıktan sonra ise öğrencileri sonucu beklerken tatlı bir telaş sarar. Bu burslardan bir tanesi de TEV bursudur. Bu yazımızda üniversite öğrencilerinin merak ettiği bir konu olan TEV Nedir? TEV Bursu Ne Kadar? sorularını yanıtlayacağız. KYK bursu dışında farklı bir burs çeşidi olan TEV bursuna her yıl binlerce öğrenci başvurmaktadır.

KYK İzni Kaç Gün? İzin İşlemleri Nasıl Yapılır?

TEV Nedir? Ne Demek? Açılımı Nedir?

Devletin verdiği burs ve öğrenim kredisi bazen öğrencilere yetmeyebiliyor. Bu durumda öğrenciler farklı burslara başvurma yollarını arıyorlar. Aramakta da haklılar çünkü üniversite okumak gerçekten maliyetli bir durum. Devletin her üniversite öğrencisine verdiği KYK Bursu ya da öğrenim kredisi dışında öğrencilerin başvuru yapabileceği bir vakıf bursu daha vardır. O da TEV bursudur. Her sene binlerce üniversite öğrencisinin başvuru yaptığı TEV Bursu nedir? TEV Nedir? Ne demek? TEV büyük ve köklü bir vakıftır. TEV açılımı ise Türk Eğitim Vakfıdır. Her yıl vakfın belirlediği tarihlerde öğrenciler başvurularını yapar ve aralarından bir kısım öğrenci bu bursu almaya hak kazanır. Ayrıca TEV bursları geri ödemesiz ve karşılıksız bir burstur. 9 ay boyunca burslar hesabınıza yatar.

Türk Eğitim Vakfının burs desteği dışında yurt hizmeti de vardır. Sadece Büyükşehirlerdeki kız öğrenciler için uygulanan bir hizmettir. Belli bir ücret karşılığında veya kişi istenen kriterlere uygunsa ücretsiz olarak bu yurtlarda kalabilmektedir.

Üniversite Bölüm Değiştirme Nasıl Yapılır?

TEV Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir? Şartları Neler?

Türk Eğitim Vakfı yani TEV vakfı bursuna başvurmak için TEV vakfının resmi sitesi olan www.tev.org.tr adresini takip edip başvuru zamanını yakalamalısınız. Burs başvuruları genelde her eğitim öğretim yılı başlarında başlar. Tev sitesinden vakfın belirlediği başvuru tarihinde başvuru şartları size uyuyorsa başvuru yapabilirsiniz. 2020- 2021 Eğitim Öğretim yılında başvuru tarihi 21 Eylül- 18 Ekim olarak açıklanmıştı. Kasım-Aralık aylarında da sonuçlar belli oluyor.

TEV Vakfı burs verecek öğrencileri seçerken çok ince eleyip sık dokuyan bir vakıftır. Yapılan başvurulardan sonra öğrencileri mülakata da çağırıyorlar ve daha sonra da maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere burs veriyorlar. Bu bursları verirken de farklı kategorileri var. Sadece lisans değil lisans öğrencileri dışında ön lisans öğrencilerine ve meslek lisesi öğrencilerine burs veriyorlar. Sadece bununla kalmayıp yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilere de burs vermektedirler.

TEV Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

//www.tev.org.tr/2020-1/burslar.html adresine tıklayıp sayfaya girdiğinizde bir form var. Bu formu doldurup çıktısını alıp vakfa göndermeniz gerekiyor. Yapılacak olan prosedür sitede detaylı bir şekilde zaten açıklanıyor.

TEV Burs Başvuru Şartı Var mı?

TEV bursuna başvurabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 25 yaşından küçük olma şartı vardır.

Başvuran öğrencilerin başka bir yerden burs almamış olması şartı vardır.

Ara sınıflarda olanların başvurusunda aranan ekstra şart da 2.50 not ortalamalarının olması şartıdır. 2.50 not ortalaması altında olan ara sınıf öğrencilerine burs vermiyorlar.

Para kazandığı bir iş olmaması gerekiyor.

TEV vakfı burs verdiği kişilerin dosyasına “ Vicdani Yükümlülük Belgesi “ isminde bir belge koyuyor fakat bu burs alanlara hukuki olarak herhangi bir sorumluluk getirmiyor. Vicdani yükümlülük belgesinin anlamı sadece vicdani olarak okuldan mezun olup işe başlandığı zaman maddi imkanlarım elverişli olursa ben de benim gibi bir öğrenciye burs vermek isterim gibi vicdani bir yükümlülüktür.

TEV Üstün Başarı Bursu: TEV Vakfının verdiği bir burs ta üstün başarı burslarıdır. Üstün başarı bursu YKS’de ilk 5.000 sıralamasına giren öğrencilere verilen özel bir burstur. Öğrenci başka yerlerden burs alsa dahi bu bursu hak edenler almaya devam ediyor.

TEV Bursu Ne Kadar?

TEV vakfı yıllardan beri ihtiyaç sahibi öğrencileri burs imkanı sağlayan büyük ve önemli bir vakıftır. TEV bursu ne kadar? diye merak edenler için TEV vakfının verdiği burs ücretlerini türlerine göre listeledik;

Meslek Lisesinde okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilere verdiği burs ücreti 300 tl

Üniversitelerin Lisans ve Önlisans Programlarında okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilere verdiği burs ücreti 700 tl

Üniversitelerin Yüksek Lisans Programlarında okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilere verdiği burs ücreti 1100 tl

Üniversitelerin Doktora Programlarında okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilere verdiği burs ücreti 1400 tl

Üniversite Öğrencilerine Karşılıksız Burs Veren Kurumlar

TEV Bursu Mülakatı Nasıl Yapılıyor? Soruları Neler?

TEV Bursu Mülakatı Nasıl Yapılıyor? Sorular Neler? Neler Yapmak Gerekiyor?

Verilen Tarih ve Saatte belirtilen yerde olmanız gerekiyor. Mülakatlar genelde ofis gibi bir yerde yapılıyor. Karşınızda mülakat kurul üyeleri oluyor. Belgelerinizi istiyorlar. Gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığınızı anlamaları için bu belgeleri de ona göre hazırlamalısınız.

Bu belgeler; Aile maddi durumunun iyi olmadığına dair belgeler ( Fakirlik Belgesi ): Bakıma muhtaç birine bakıyorsanız ya da çalışamayacak bir birey varsa ve anne babanın iş durumu çalışmaması, kirada kalma vs.

Başvuru formunda yer alan kendinizi tanıtma kısmında yazdıklarınızı size karşı okuyorlar ve bunların doğru olup olmadığını soruyorlar. Belgenizde herhangi bir yanlış yazdığınız bir şeyde başvurunuz iptal ediliyor.

Not ortalamanızın 2.50 üstü olması gerekiyor. 2.50 altı ara sınıf öğrencileri burs kazanamazlar.

Mülakat bittiğinde başvurunuzu onaylayıp onaylamadıklarını ve tekrar görüşmeye çağrılıp çağrılmayacağınızı söylüyorlar. Burs almaya hak kazandığınızı direk orda da açıkladıkları olabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2020, 21:29

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER