Türkiye’nin En İyi Liseleri 2021?

Türkiye’nin En İyi Liseleri 2021, Türkiye’nin En Popüler Liseleri 2021, Türkiye’nin En İyi Özel Liseleri 2021

Türkiye’nin En İyi Liseleri 2021?

Liselere giriş Sınavına hazırlanan ortaokul 8. Sınıf öğrencileri başta olmak üzere ülkemizde Türkiye’nin en iyi liselerinin 2021 yılında hangileri olduğu merak konusudur. Biz bu yazımızda tam olarak başarı sıralamasına göre liseleri listelemiyoruz. Başarı sıralamasına yani taban puanlarına göre sıralamayı merak edenler Türkiye’nin en iyi liseleri taban puanları 2020 linke tıklayarak buradan bakabilirler. Bizim listemiz taban puanların dışında okulun tarihsel ve kültürel yeri, çıkardığı ünlüler ve eğitim kalitesi bakımından yaptığımız araştırmalara dayalıdır. Bu listemizdeki okullar zaten çok yüksek puan ile öğrenci alan okullardır fakat sıralama olarak 3 aşağı beş yukarı her sene farklılık gösterebiliyor.

Türkiye’nin En İyi Liseleri Hangileri 2021?

2021 Türkiye’nin en iyi liseleri denildiği zaman ilk akla gelen genelde Fen Liseleri oluyor. Ülkemizde çok iyi eğitim veren ve yüksek puanlar ile girilmesi mümkün olan birçok lise bulunmaktadır. Bu okulların bir kısmını MEB’e bağlı resmi devlet okulları bir kısmını ise özel okul ya da kolejler oluşturmaktadır. Ülkemizde fen liselerinin haricinde eğitim kalitesi çok iyi olan özel okul ve kolejler de bulunmaktadır hatta bazıları fen liselerinden daha yüksek puanlar ile girilebilmektedir. Bu yazımızda genel olarak 2021 yılı itibarıyla hem en bilinen, hem yüksek puanlar ile girilebilen, aynı zamanda çok başarılı ve eğitim kalitesi üst düzey olan önemli gördüğümüz bazı liseleri listeledik.

Galatasaray Lisesi

İstanbul Beyoğlu semti içinde yer alan Galatasaray Lisesi ismi Galatasaray Üniversitesi Galatasaray Lisesi olarak geçer. Senelerce LGS taban puanlarında birinci sırayı koruyan Türkiye’nin en iyi liseleri arasında yer alan Galatasaray Lisesi 2020 yılında 494,937 taban puan ile öğrencilerin girmiş olduğu bir okul olarak görünmektedir. Galatasaray Lisesi Türkiye’nin en yüksek puanla öğrenci alan liseleri arasında olmasının yanı sıra en köklü ve en eski okullarından bir tanesidir. Bu okulda karma bir eğitim verilmesinin yanısıra öğrenim dili olarak Fransızca kullanılmaktadır. Hazırlık sınıfı da olan bu lisede hazırlık sınıfındaki öğrencilere Fransızca dil eğitimi veriliyor. Kontenjan sayısı 100 olan Galatasaray Lisesi’nde erkek öğrenciler ve kız öğrenciler için pansiyon olanağı da bulunmaktadır. Birçok insan bu lisenin özel okul doğal olarak ta ücretli bir lise olduğunu sanıyor ancak bu doğru bir bilgi değildir. Burası bir devlet okuludur. Fakat uluslararası bir anlaşmadan kaynaklı olarak diğer devlet okullarına göre bazı ayrıcalıkları bulunmaktadır. Galatasaray Lisesinde ikinci yabancı dil olarak ta İngilizce eğitimi veriliyor. 9. Sınıftan itibaren öğrenciler istekleri doğrultusunda seçmeli ders olarak İtalyanca da alabilir.

Bu okul ile ilgili bizlere gelen sık sorulardan bazıları ise şu şekildedir;

Bu okulun herhangi özelliği var mı? Bu okuldan mezun olanlar uluslararası anlaşma gereğince Fransa ülkesinde denklik unvanına sahip olabilmektedirler. Mezunları Fransa ülkesinde herhangi bir üniversitede okuma şansları vardır.

Galatasaray Lisesi’ne sınavsız geçiş durumu var mıdır? Sınavsız olarak girebilmenin tek yolu Galatasaray İlkokulu ve Ortaokulunu başarılı bir şekilde bitirmektir.

Bu okul birçok ünlü kişiliği mezun etmiştir. Bunlar içinde C. Reşit Rey, Mehmet Ali Birand, Candan Erçetin, Reşat Nuri Güntekin, Abdi İpekçi, Aydemir Akbaş, Fikret Kızılok, Cahit Sıtkı Tarancı, Ferhan Şensoy, Erol Günaydın, Rasim Öztekin gibi ünlü kişiler yer almaktadır.

İstanbul Anadolu Lisesi Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri için buradan bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Erkek Lisesi

İstanbul ili Fatih ilçesi Cağaloğlu semti içinde yer alan İstanbul Erkek Lisesi yüksek puan ile öğrenci alan Türkiye’nin en iyi liseleri 2021 listemizde olan bir lisedir. Bu lise Anadolu Lisesi statüsünde yer almaktadır. 1884 yılına kadar uzanan bir tarihi vardır. 1910 senesinde İstanbul Lisesi, 1913 senesinde ise İstanbul Sultanisi ismini almıştır. 1917 yılına kadar Fransızca eğitim vermekte olan bu lise 1917 yılından sonra Almanca eğitim vermeye başladı. 1923 senesine gelindiğinde ise ismi İstanbul Erkek Lisesi oldu. 1982 yılına kadar yalnızca erkek öğrencilerin öğrenim gördüğü bu okulda 1982 yılında karma eğitime geçilmesi ile beraber ismi yine değişiyor ve İstanbul Lisesi adını alıyor. 2016 yılına kadar yatılısı bulunan lisenin pansiyonu yıkılması ile artık yatılı öğrenci almıyor.

Almanca hazırlık sınıfı var ve bir proje okulu. Öğretim dili Almanca. Bu okul mezunları aldıkları diploma ile Almanya’nın herhangi bir üniversitesine başvuru yapılabilmektedir. 882 öğrencisi vardır. 71 öğretmeni bulunmaktadır. 71 öğretmenin 34 ise Alman vatandaşıdır.

Bu lisenin en önemli özelliği tarihi boyu çok fazla ünlü çıkarmasıdır. Bunlar arasında Necmettin Erbakan, Mesut Yılmaz, Ahmet Davutoğlu gibi ülkemizde başbakanlık görevi yapmış kişiler de bulunuyor. Yalnız bu kadar da değil bunların haricinde Nihal Atsız, Edip Cansever, Erol Evgin, Savaş Dinçel, Münir Özkul, Sait Faik Abasıyanık, Sadri Alışık ve Murat Ülker gibi farklı holding sahiplerinin de bu okuldan mezun olduğunu görmekteyiz. Eski Fifa Kokartlı hakemi olan şu anda bir tv. kanalında futbol yorumculuğu yapan ve aynı zamanda futbol yazarı olan Ahmet Çakar bu okuldan mezun olmuştur.

Sosyal Bilimler Lisesi Nedir?

Kabataş Erkek Lisesi

İstanbul Beşiktaş ilçesi içinde yer alan Kabataş Erkek Lisesi yüksek taban puan ile öğrenci alan gözde ve Türkiye’nin en iyi liseleri arasında yerini yıllardır devam ettirmektedir. Okulun konumu ve manzarası çok güzeldir. Ortaköy’de boğazın yanında bulunuyor. 1908 senesi Padişah 2. Abdülhamit’in fermanı ile Kabataş Mekteb-i İdadisi ismi ile kurulan bu lise 112 senelik bir tarihe sahiptir. 1923 senesinde Kabataş Erkek Lisesi ismini alan okul 1992 senesinde ise karma eğitime geçti. 1998 senesinde Anadolu Lisesi Statüsüne geçen okul ülkemizde hazırlık sınıfı bulunan 11 Anadolu Lisesi arasında yer alıyor. Hazırlık sınıflarında İngilizce ve Almanca eğitim verilmektedir.

Okul pansiyonu depreme dayanıklı olmadığından dolayı yatılı olarak okumak isteyen kız öğrenciler yakın bir meslek lisesinde, yatılı okumak isteyen erkek öğrenciler de Üsküdar’da bir erkek yurdunda kalıyor. Kabataş Lisesi diplomasıyla Almanya’da bir üniversiteye başvuru yapabilirsiniz. İsminin erkek lisesi olması yalnızca erkek öğrenci aldığı manasına gelmiyor kız öğrenciler de bu lisede okuma şansına sahip. 900 öğrencinin eğitim gördüğü bu okul özel lise değil parasız bir resmi devlet okuludur. Kabataş Erkek Lisesi’nde yaklaşık 30 öğretmen görev almaktadır. 30 sınıfı ve 3 adet te laboratuvarı bulunuyor. 1 adet te spor salonu bulunmaktadır. Müzik kulübü, Satranç kulübü kulüpleri de bulunmaktadır.

Eski başbakanlardan Naim Talu, Eski Bakanlarımızdan Nurettin ok, Muhittin Güven, Turan Kapanlı, Süleyman Seba, Özdemir Asaf, Cahit Berkay, İskender Paydaş gibi ünlü kişiler de bu okuldan mezun olmuştur.

Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2020-2021

Robert Koleji

Robert koleji bir Amerikan Lisesi modeli ve özel statülü yabancı özel bir okuldur. 1863 senesinde kurulmuştur. Türkiye’nin en iyi liselerinden biridir. Bu lise tarihi boyu ülkemize çok önemli bilim adamları, mühendisler, sanatçılar ve devlet adamları yetiştirdi. Tansu Çiller, Bülent Ecevit gibi başbakanlar yetiştiren bu okuldan Zeki Alasya, Haldun Dormen, Etyen Mahçupyan, Cem Karaca, Nejat Eczacıbaşı, Cem Boyner, Nevra Serezli, Ayşe Kulin, Rahşan Ecevit, Orhan Pamuk, Rahmi Koç, Serdar Bilgili gibi ünlü isimler mezun oldu.

Robert Koleji baya pahalı bir lisedir. Gündüzlü olarak öğrenim görmek isteyenlerin ücreti yaklaşık 110 bin tl, yatılı olarak öğrenim görmek isteyenlerin ücreti de 165 bin tl civarıdır. Bu manada ülkemizin en pahalı özel lisesidir. Ne kadar pahalı bir okul olsa da eğitim kalitesi bakımından en iyi okullardan birisidir.

Okul % 100 İngilizce eğitim vermektedir. Okulda çok fazla kulüp bulunmakta ve her türlü olanak öğrencilere sunuluyor. Ülkemizde kulüp adedi en çok olan lise konumundadır.

İzmir Fen Lisesi

1983 yılında yapılan İzmir Fen Lisesi Bornova ilçesindeki Ege Üniversitesi Kampüsü içinde yer almaktadır. Bu okulun en önemli özelliği, öğrencilerin üniversiteye gitmeden kampüs imkanlarından yararlanıyor olmasıdır. Erkek ve kız yatılısı olan lisede bir çok atölye, kütüphane ve sosyal olanak vardır. Seçilmiş öğretmen kadrosu ve başarılı öğrenci yapısı ile tarihi boyu ülkemizin en iyi okullarından biri olmuştur. İzmir Fen Lisesi aslında yalnızca bir okul değil bir ekol oluşturmuştur. Akademik başarıların haricinde proje yarışmaları ve bilim olimpiyatlarında da adından söz ettirmiştir.

Ülkemizin her bir tarafından gelen, büyük potansiyelleri olan öğrencilerin tercih ettiği bir lisedir. Her dönem çok iyi öğrenciler yetiştirmiştir.

Kadıköy Anadolu Lisesi

1955 senesinde açılan Kadıköy Anadolu Lisesi İstanbul Kadıköy ilçesi Moda semtinde yer alıyor. Ülkemizde hazırlık sınıfı olan 11 Anadolu Lisesinden bir tanesidir. 2014 senesinde proje okulu olmuştur. Kuruluşundan bu yana sınav ile kazanılan bir resmi devlet okuludur. Yüksek puanlar ile kazanılan okullardan biri olan Kadıköy Anadolu Lisesi öğrenci kontenjanı 240 tır. Kız ve Erkek yatılı pansiyonu olduğunu da söyleyelim. 1500 öğrencisi ile yaklaşık 92 öğretmeni ile ikinci yabancı dili Almanca olan bir okuldur.

Bu lisenin Kanada ile yapılan anlaşması gereğince öğrenci değişim programı uygulanıyor. Her zaman başarılı öğrencileri mezun ederek hem yurt dışı hem yurt içinde saygın üniversitelere öğrenci yollamaktadır.

Bu yazımızda sizlere Türkiye’nin En İyi Liseleri 2021, Türkiye’nin En Popüler Liseleri 2021, Türkiye’nin En İyi Özel Liseleri 2021 hakkında tanıtım yaptık. Soru ve görüşlerinizi forum.hepsinibilio.com adresimizden yayınlayabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2021, 21:31

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER