Türkiye’nin Kampüsü En İyi Üniversiteleri 2020?

Türkiye’nin Kampüsü En İyi Üniversiteleri 2020? Kampüsü En Güzel Üniversiteler?

Türkiye’nin Kampüsü En İyi Üniversiteleri 2020?

Türkiye’nin Kampüsü En İyi Üniversiteleri 2020?

Üniversite, liseden farklı ve özel bir anlamı vardır herkes için. Lisede büyürüz, üniversite de ise olgunlaşmaların tohumlarını atarız. Hayatı sorgular ve sürekli bir şeyler öğreniriz hayatla ilgili. Okuduğumuz üniversitede aldığımız eğitimleri daha ayrıntılı ve derinlemesine sorgulamaktayız. Hocalarımızla iletişimimiz iyi seviyede olup onlarla farklı sohbetler ve tartışmalar yaparak bilgi hazinemizi genişletiriz. Arkadaşlarımızla bazı topluluklarda organizasyonlar planlar ve tecrübe sahibi oluruz. Takım çalışması yaparız. Festivallere, konserlere, bahar şenliklerine gidilir. Üniversite hayatı liseden daha az yoğun olmasının sebeplerinden biri de budur zaten. Sadece ders ve eğitim değil; sosyal hayat, arkadaşlarla takılma, tanışma, network sahibi olma, boş vakitlerde film, kitap, sinema, sosyal faaliyetler, spor gibi türlü etkinlik ve kazanımlar edinmektir. Kişi sadece akademik anlamda değil her anlamda tecrübe edinmektedir üniversite döneminde. Bol bol boş zaman olduğundan dolayı bu boş zamanı iyi geçirmek de sizin elinizde dolu geçirmekte diyebiliriz. Sadece eğitimden ibaret olmayan eğitim sürecinde insan sosyal anlamda da gelişir ve bilinçli bireyler olarak mezun olur. Aslında son değil başlangıçlar mezun olduktan sonra başlar diyebiliriz. Gerçek hayat başlamıştır ve artık hayata atılmaya hazırızdır. Bu süreçte ise üniversite deki yıllar, rahatlık, sorumsuz yıllar özlenmeye başlanır. Kıymetini bilmeyenler için birazcık içlerinin buruk olduğu dönemdir bir bakıma. Her öğrencinin okurken bazen sevmese de en sonunda benim kampüsüm en güzeli dediği olmuştur. Fakat ülkemizde gerçek şu ki bazı kampüsler doğayla, denizle iç içe oluşundandır diğer üniversite kampüslerine göre daha güzel daha yaşanılasıdır. Biz de sizlere Türkiye’nin Kampüsü En İyi Ve En Güzel Üniversitelerini hazırladık.

 Kampüsü En Güzel Üniversiteler?

1) Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

ODTÜ’lü olmak. Çoğu öğrencinin hayalidir ODTÜ de okumak. Her öğrencisi ve mezunları üniversite hayatını en güzel şekilde yaşamış ve yaşıyorlardır. Birden fazla kampüsü vardır. ODTÜ, Ankara’ da olup Eymir Gölü’nü de içine alarak yeşil ve maviyi içinde barındıran nadir üniversitelerden biridir. Bilim ağacı sembolü ODTÜ’nün bilime katkı sunduğunun kanıtıdır. Bunun haricinde kampüsün çok fazla yerinde heykeller vardır. Yani bilim haricinde sanata da önem verildiğinin kanıtıdır. ODTÜ’lülerin Çarşı olarak bahsettiği ODTÜ Alışveriş Merkezi de bu kampüste yer alır ve hem eğitimin kaliteli olduğunu fakat öğrenirken eğlenmenin ve sosyal hayatın da tadını çıkarırlar. ODTÜ ormanı da bu kampüsün vazgeçilmezlerinden biridir.

Mezuniyet törenleri çok güzel olmaktadır. Pankartlar, tabelalar… ODTÜ, insanlara birey olmayı, haklarını aramayı, farkındalık, hoşgörülü olma gibi değerli bir kampüs, değerli öğretmenler ve birçok güzel şeylerden oluşmaktadır.

2) Boğaziçi Üniversitesi

Türkiye’nin en gözde kampüslerinden bir diğeri Boğaziçi Üniversitesi. Çok güzel bir boğaza ve manzaraya sahiptir. Akademik olarak ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi çok iyi olmasına paralel kampüsleri de birbirinden güzeldir. Kampüsün içerisinde kütüphane, fakülteler, yurtlar, müze, eski ahşap evler vardır. Boğaziçi Üniversitesi kültürel miraslarını koruma konusunda hassas olan üniversiteler arasında yer almaktadır. İfade özgürlüğü ve akademik özgürlük üniversite öğrencilerinin demokratik bir ortamda yaşamalarına sebebiyet vermektedir. Boğaziçi Üniversitesi Boğaziçi ve Rumelihisarüstü tarihi kalesini kampüs içerisinde barındırır. Eskiden Robert Koleji tarafından kullanılmış olan tarihi binaları da içerisinde barındırmaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi, kültür ve sanata epey önem veren üniversitelerin başında gelir demiştik. Müzik, tiyatro, sinema, edebiyat ve çağdaş sanatlar açısından yetkinleştirmektedir. Sanat ve film merkezleriyle öğrencilerini desteklerler.

3) Koç Üniversitesi

Nefes alan ve aldıran bir kampüs olan Koç Üniversitesinin kampüsüne girince şehirden epey uzaklaşıyorsunuz. Trafikten, yoğunluk ve gürültüden uzak kampüsündeki doğası ve mimarı harikası binalarıyla sizlere nefes aldırmaktadır. ‘Hayat boyu öğrenme’ hedeflendiğinden dolayı buna göre tasarlanmış avlularla birbirine bağlı bir dizi binayla sürekliliğini sürdürmektedir. Kampüs genel anlamda Türk Kültürünün izlerini yoğun anlamda taşımaktadır. Koç Meydanı geniş bir açıya sahiptir. Bilim Kapısı’ndaki yaldızlı tavan tasarımı kampüsün gizemli olduğunu gösterir. Fıskiyeler, havuzlar, ağaçlar ve mozaikler de kampüsün güzelliklerindendir. Makineler, heykeller ve fotoğraflarla dolu olan Anılar Geçidi ve Anılar Duvarı tasarımı mevcuttur.

Tasarımıyla ünlü diyebiliriz Koç Üniversitesi için. Tasarımı dışında ise ayrıcalıklı olan üniversitede bunlar dışında başarılı akademik kadro, kaliteli eğitim ve hareketli öğrenci hayatı da mevcuttur.

4) Yeditepe Üniversitesi

Yeditepe Üniversitesi kendine has bir güzelliği vardır. Yeditepe Üniversitesi kampüs yerleşimi ve altyapısı, atıklar, su kaynakları, enerji ve iklim değişikliği, ulaşım ve eğitim alanlarında sürdürülebilirlik için çabalamaktadır. Camlı ferah yeşil bina uygulamaları, biyolojik atıksu arıtma sistemi, geri dönüşümlü su kullanımı için konulan çöp kutuları sayesinde epey ciddiye almaktadırlar. Kaliteli eğitimi olan Yeditepe Üniversitesi spor tesisleri, çarşısı, öğrenci toplulukları gibi sosyal yaşamı güçlendirecek düzeydedir.

5) Karadeniz Teknik Üniversitesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi deniz, havuz ve bir tatil beldesi gibidir. Pek çok sosyal ve kültürel faaliyeti içerisinde barındırır. Kültür merkezi, kongre merkezi, müze, kapalı spor salonu, olimpik yüzme havuzu, mini sahalar, stadyum, sağlıklı yaşam tesisleri gibi alanlar mevcuttur. Hem hareketli hem de huzurludur Karadeniz Teknik Üniversitesi. Deniz kenarındaki tesisleri en çok kullanılan alanlardan biridir.

6) Sabancı Üniversitesi

Sabancı Üniversitesi aktif sosyal yaşamı sebebiyle keyif alınan bir üniversitedir. Kampüs içerisinde yeşil alanlar, sağlık merkezleri, market, sinema salonları, spor merkezleri ve öğrenci kulüpleri gibi birçok şey mevcuttur. Akademik başarının dışında spor, kültür ve sanatın da büyük bir etkisini taşır Sabancı Üniversitesi. Özel Offtown Festivali’ne destek vermektedir. 2001 den beri düzenlenmektedir bu festival. Dans turnuvaları, popüler müzikler vs. bahar şenlikleri de düzenlenmektedir.

7) İstanbul Bilgi Üniversitesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi , ‘okul için değil, yaşam için öğrenmeli’ diyor. Gerçek manada akademik, kültürel, sosyal olarak öğrencilerine dolu dolu ve anlamlı bir üniversite hayatı yaşatmaktadırlar.

Mimarlık atölyeleri, hukuk, mühendislik, sağlık laboratuvarları, studios gibi yerler ve imkanlar tanımaktadır.

Profesyonel faaliyetlere de özen göstermektedirler. Kristal Elma, Genç Sosyal Girişimci ödülleri, CERN ve GAMES Kongreleri ve daha fazlasını sizlere sunmaktadır. Genel anlamda öğrencileriyle beraber düzenlemektedirler bu etkinlik, kongre gibi faaliyetleri. Sosyal sorumluluk projelerinde de etkin role sahiptir Bilgi’liler. Sanat için ise Santralistanbul ‘da sanat sergileri yapılmaktadır. Konferanslar, festivaller, lansmanlar, açık hava faaliyetleri, sanatçılar ve düşünürler..

8) Bilkent Üniversitesi

Ankara’da olan Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden biri olan üniversitenin kampüsünde konserler, sergiler, söyleşiler olmaktadır. Çok fazla ülkeden öğrenci sayesinde kültürel arası etkileşim de fazladır. Başarılı, vizyonlu bireyler yetiştirir. Bir kampüste olabilecek her şey mevcuttur Bilkent’te. Yeşil alanlar, temiz çevre, spor tesisleri, kütüphane, kafeler, eczane ve daha fazlası. Aktif öğrenci kulüp organizasyonları, festivaller, konserler ve daha fazlası bu üniversitenin bir parçası haline gelmiştir.

9) İstanbul Teknik Üniversitesi

İnovasyon’un başkenti İTÜ. İTÜ Çekirdek, İTÜ GATE, İTÜNOVA, İTÜ ARI, Avrupa Birliği merkezi ve daha birçok merkezi içerisinde bulundurur. İTÜ demek sorgulamak, araştırmak, devamlı değişim, gelişim, devinim demektir. Her açıdan mükemmel ötesi diyebiliriz İTÜ için. Akademik, sosyal…

İTÜ nün bütün öğrencileri şanslı diyebiliriz. Kampüslerinin konumu çok iyidir. Nezih lokasyon, yaratıcı denizcilik, merkezde oluşu, Rönesans mimarisi…

10) Galatasaray Üniversitesi

Fransız dilinde eğitim veren Ortaköy’de yer alan kampüsü Boğaza sıfır ve çok güzel manzarasıyla okuyanları ve okumak isteyenleri heyecanlandıran bir üniversitedir. Kampüs spor faaliyetleri ve öğrenci kulüpleriyle ön plandadır.

11) İstanbul Üniversitesi

Mermer sütunları, Beyazıt’taki tarihi yerleşkesi, tarihi yarımada da bulunması ile tarih, mimari ve estetiğiyle göz kamaştırıcıdır. 4 katlı kulesi hala Beyazıt Kampüsündedir. Laleli’den dünyaya doğru giden bir tramvayla rahatlıkla ulaşım yapabileceğiniz bu kampüs çok görkemli bir tarihe de ev sahipliği yapmaktadır. Doğu ve Batı’yı birleştiren ve kültürüne bağlı şahıslar yetiştiren ve yurt dışı programlarıyla da öğrencilerinin ufkunu açabilecekleri fırsatları önlerine sermektedir.

İstanbul Üniversitesi Personel Alımı

12) Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversitesi halka açık gözlemevi sayesinde ve köklü tarihiyle dikkatleri üstüne alır. Dağınık kampüslerinin her biri ise yemyeşil ağaçlarla kaplıdır.

Ankara Üniversitesi Personel Alımı


13) Hacettepe Üniversitesi

Ankara’nın yeşili bol üniversitelerinden biridir. Güzelliğiyle büyüleyen Beytepe kampüsü öğrencileri cezbeder. Fakat soğuk ve merkeze uzaktır. Öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şeyler mevcuttur. Hem kış hem sonbahar manzarası güzeldir. BAM öğrencilerin sevdiği mekandır. Yeşil Vadi ise dinlenmek, sohbet etmek adına en çok tercih edilen yer olup ağaçların arasında ve doğayla iç içedir.

14)Çukurova Üniversitesi

Adana’nın en güzide yerinde hatta Adana’nın en iyi yerlerinden diyebiliriz Çukurova Kampüsü için. Seyhan Baraj Gölü’nün bitişiğinde çok geniş bir alanda mavi ve yeşili bir arada bulundurur. Kampüsün içerisinde Adana’nın güzelliklerinden bolca mevcuttur. Aktiviteler, festivaller, konserler, sanatçılar gibi çok yoğun ve sosyal bir üniversite hayatına sahip olursunuz.

15) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

İstanbul’da olup denizi gören, denize sıfır nadir üniversitelerden biridir. Mimarisi çok iyidir. Kültür, sanat, çevre, estetik, yenilikçi, özgür, tasarım gibi her zaman araştıran ve geliştiren bir üniversitedir. Her kampüsü güzel, ferah ve otantiktir Mimar Sinan.

16) Yıldız Teknik Üniversitesi

3 kampüse sahiptir. Eski ve otantiktir. Akademik anlamda başarılı ve imkanları mevcut olan bir üniversitedir. Akademik dışında yurt dışı imkanları, kulüpleri ile çok yönlü bir yapısı vardır. Ülkemizin en önemli ve başarılı üniversitelerinden biri olan YTÜ, istekli çalışmalar, projeler, festivaller, konserler, sosyal aktivite ve organizasyonlarıyla en gözde kampüsler arasında yer almaktadır.

Tüm Üniversite Bölümleri Listesi 2020

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2020, 20:25

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER