Türkiye’nin ve Dünya’nın En İyi Hukuk Fakülteleri 2021 Hangileridir?

Türkiye’nin ve Dünya’nın En İyi Hukuk Fakülteleri 2021 Hangileridir? En iyi hukuk fakülteleri listesi nedir? Türkiye’nin ve Dünyanın en iyi 10 Hukuk Fakültesi Hangileridir?

Türkiye’nin ve Dünya’nın En İyi Hukuk Fakülteleri 2021 Hangileridir?

Türkiye’nin ve Dünya’nın En İyi Hukuk Fakülteleri 2021 Hangileridir?

En iyi hukuk fakülteleri listesi nedir? Türkiye’nin ve Dünyanın en iyi 10 Hukuk Fakültesi Hangileridir?

Türkiye’nin En İyi Hukuk Fakülteleri 2021

Ülkemizde bulunan Türkiye Barolar Birliği’nin hukuk eğitimi standartlarını ölçmek maksadıyla başlattığı ölçme ve değerlendirme çalışmaları sonuçlarına göre en iyi hukuk fakülteleri sıralamaları belirlenmiştir. Türkiye’deki hukuk fakültesi dekanlarının katılımıyla beş sene süren çalışmada 73 hukuk fakültesinden 54’ü katılmıştır. Hazırlanan listede ise ilk sıraları genelde devlet üniversiteleri almıştır. Ölçme-değerlendirme çalışmalarına başlayan TBB kurduğu komisyonda bir hukuk fakültesinin hangi asgari standartları bulundurması gerektiğine dair ölçütler belirlemiştir. Akademik kadro, kütüphane imkanları, eğitim-öğretim faaliyetleri gibi ölçütlerin bulunduğu değerlendirme formunda Türkiye’deki aktif olarak eğitim veren tüm hukuk fakültelerine gönderilmiştir. Cevaplar neticesinde ise en iyi hukuk fakülteleri açıklanmıştır.

Hukuk okumayı düşünenlerin bilmesi gerekenler nelerdir? buradan bakabilirsiniz.

Bu yapılan çalışma sonuçlarına göre Türkiye’nin En İyi 10 Hukuk Fakülteleri aşağıdaki gibidir:

 1. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 2. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 3. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 4. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 5. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 6. Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 7. Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 8. Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 9. Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 10. İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

İstanbul Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi’nin en güzide kampüslerinden biri olan ana kampüs yani Beyazıt Kampüsünde bulunan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1874 senesinde kurulmuştur. İlk olarak Mekteb-i Hukuk-i Sultani ismiyle açılan fakülte bu yıllara kadar çokkez isim değişikliğine uğramıştır. 1919 senesinde ise İstanbul Darülfunun Hukuk Medresesi ismini alan Hukuk Fakültesi ülkemizin İlk hukuk fakültesidir. Eğitim dili ise Türkçe- İngilizce haricinde Almanca ve Fransızcadır. Türkiye’nin en büyük hukuk kütüphanesi ise bu fakültede bulunmaktadır.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Ankara üniversitesi hukuk fakültesi, 1925 senesinde Ankara Adliye Hukuk Mektebi olarak açılmıştır. Cumhuriyet’in ilanından sonraki açılan ilk hukuk fakültesidir. Şükrü Saraçoğlu, Mustafa Şeref Bey gibi isimler bu üniversiteden mezun olmuştur.

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Dokuz eylül üniversitesi hukuk fakültesi, İlk kurulduğunda Ege Üniversitesine bağlı olan bu fakülte 1982 senesinde Dokuz Eylül Üniversitesi’ne geçmiş bulunmaktadır. Kampüsü ise İzmir’in Buca ilçesinde yer alır. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Türkiye’nin en ünlü ve prestijli fakülteleri arasında yerini korumaktadır.

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Galatasaray üniversitesi hukuk faültesi, eğitim dili fransızcadır. Bu fakülte ilk kurulduğunda ismi Mekteb-i Hukuk olmuştur. Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi hukuk okumak isteyenlerin önceliği olmuştur ve bu fakültenin sıralaması ise en yüksek fakültelerden biridir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi

İstanbul bilgi üniversitesi hukuk fakültesi, 1996 senesinde kurulan hukuk fakültesi Beyoğlu kampüsünde yer almaktadır. Eğitim dili ise türkçe ve ingilizce olmaktadır. Yenilikçi bir eğitim anlayışında sahip olan bu fakültede birçok ders okutulmaktadır.

Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Anadolu üniversitesi hukuk fakültesi 1993 senesinde açılmış ve Eskişehir’de bulunmaktadır.

Dünya’nın En İyi Hukuk Fakülteleri 2021

Dünya’nın en iyi hukuk fakülteleri 2021, QS World University Ranking’in aşağıdaki kriterlere ve sıralanan onlarca alt maddeye göre oluşturmuş olduğu Dünya’nın En İyi Hukuk Fakülteleri 2021 listesine aşağıdan bakabilirsiniz.

 • Sosyal sorumluluk
 • Uluslararası saygınlığa sahip ödüller
 • Dünya çapında tanınmışlık
 • Fakülte geçmişi
 • Araştırma etkinlikleri
 • İnovasyon çalışmaları
 • Akademik kadro
 • Yayım ve konferanslar

 1. Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ABD
 2. Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İngiltere
 3. Cambridge Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İngiltere
 4. Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ABD
 5. New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ABD
 6. Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ABD
 7. London School of Economics Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İngiltere
 8. Melbourne Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Avustralya
 9. California Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ABD
 10. Columbia Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ABD

Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Harvard üniversitesi hukuk fakültesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Cambridge eyaletinde bulunur ve 1817 senesinde açılmış bulunmaktadır. Bu üniversite Amerika’nın en eski ve köklü hukuk fakültelerinden biridir. Ve birçok ünlü ismi mezun etmiştir. Bunların arasında ise Barack Obama ve eşi Michelle Obama da yer alır.

New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi

New york üniversitesi hukuk fakültesi, New York’un en eski hukuk fakültesidir. Ve 1835 senesinde Manhattan’da kurulmuştur. Amerika’nın en iyi okullarından biri olan bu fakülteden birçok ünlü isim mezun olmuştur. Demetri Martin, John F. Kennedy Jr., Elihu Root gibi isimler buradan mezun olmuştur.

Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Yale üniversitesi hukuk fakültesi, Yale Üniversitesi Amerika’nın en seçkin üniversitelerinden biridir. 1824 senesinde kurulan hukuk fakültesinden Hilary Clinton, Samuel Alito gibi birçok ünlü politikacı mezun olmuştur.

Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Amerika’nın üst düzey üniversitelerinden biridir. Hukuk fakültesi ise 1893 senesinde kurulmuştur.

forum.hepsinibilio.com adresi üzerinden bizlere soru, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2021, 02:59

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER