TYT Matematik Nasıl Çalışılır? Nasıl Fullenir?

TYT Matematik netlerinizi nasıl artırabilirsiniz? TYT Matematik nasıl çalışılır? TYT Matematik nasıl fullenir? Detaylar yazımızda…

TYT Matematik Nasıl Çalışılır? Nasıl Fullenir?

Bu yazımızda üniversite adaylarının gireceği YKS sınavının ilk oturumu olan TYT sınavının en önemli dersi Matematik için öğrencilerin merak ettiği TYT Matematik nasıl çalışılır? Nasıl fullenir? Netler nasıl artırılır? Sorularına yaptığımız araştırmalar çerçevesinde yanıt vereceğiz.

Bu dersin en önemli derslerden biri olmasının yanında bu derse çalışmak çok fazla öz veri ve emek gerektirir.

Etkili ve Verimli Ders Çalışma Yöntemleri için tıklayınız.

2021 TYT Geometri Konuları ve Soru Dağılımı için tıklayınız.

2021 TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı için tıklayınız.

2021 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı için tıklayınız.

TYT Matematik Nasıl Çalışılır? Nasıl Fullenir?

Sizler için daha önce YKS sınavında matematik dersinde başarılı olmuş ve full çekmiş kişiler ile TYT Matematik nasıl çalışılır ve nasıl fullenir? sorularını sorarak görüştük ve onlardan aldığımız notları  maddeler halinde sıralıyoruz.

1.Kolay konudan zor konuya doğru çalış: Hem konuları çalışırken hem de soru bankası ve deneme sınavlarını çözerken kolaydan zora doğru hareket etmeniz gerekiyor. Kolay soruları çözmek sizin temelinizi sağlamlaştıracaktır ve moralinizi motivasyonunuzu artıracaktır. Fakat siz zor sorulardan başlarsanız soruları çözemeyince moraliniz bozulur ve sıkılıp bırakabilirsiniz. Kolay sorularla temel sağlamlaşınca farklı ve zor sorulara yönelmelisiniz. Bu sebeple her zaman kolay sorulardan başlamanızı tavsiye ediyoruz.

2.Her gün matematik çalış: Olabildiğince her gün matematik dersine çalışmak için zamanınızı ayırın. Çalışmanızı yayın. 1 günde 6 saat çalışmak yerine 6 gün 1 er saat çalışmak daha iyi olacaktır. Bu şekilde ilerlemelerinizi daha iyi göreceksiniz.

3.Soru tipi ezberlemek yerine çözüm yolu pekiştir: Bazı kesimler soru tipi ezberlemek gerektiğini söylerler. Bu çok yanlıştır. Çünkü ÖSYM’nin soru tipleri her yıl değişiklik göstermektedir. Siz de soru tipi ezberlemekten ziyade karşınıza çıkan soruları nasıl çözebilirim? Diye düşünerek sorunun köküne inmelisiniz. Soruyu analiz ederek karşınıza çıkacak soruları çözmeniz kolay olacaktır. Eğer siz belli tipte soruları ezberlerseniz o tip sorular sınavda çıkmadığı zaman çözemeyeceksiniz demektir. Kendinizi bu şekilde sınırlandırıyorsanız bundan hemen vazgeçmelisiniz.

4.Sadece soru bankası çözme deneme de çöz: Eğer sadece soru bankasının sorularını çözerseniz belli kalıpta soruları çözmüş olursunuz. Farklı yayınların deneme sınavlarını çözerek değişik soru kalıplarını görmüş olursunuz bu yüzden deneme sınavı sorularını çözmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Soru bankaları sizi denemelere hazırlar denemeler de sizi sınava hazırlar. Sınava eksik hazırlanmamak için bol bol deneme soruları çözmelisiniz. Deneme sınavı çözmek size farklı bakış açıları sağlar. Ayrıca hızınızın artmasını sağlar. Bunların dışında sınav stratejisi geliştirmenizi sağlar. Deneme sınavı çözerken de önce kolaydan başlayın sonra zora doğru gidin. Deneme çözerken yapılan yanlışlardan bazıları da şunlardır;

Uzun paragraflı soru çözerken ben zaten bunu yapamam demeyin çünkü uzun sorular genelde kolay sorular olur.

Soruyu çözerken bulduğunuz cevap yanlışsa işlem basamaklarının hepsini birden silmeyin. İşlem basamaklarını kontrol edip sadece hata yaptığınız basamağı bulun ve düzeltin. Bunu kolaylaştırmak için işlem basamaklarınızın anlaşılır olmasına dikkat edin.

TYT Matematik Kaynak Kitap Önerileri

Sizlere TYT Matematik dersi için faydalı olacağına, sizi tyt matematikte full çekmenize katkı sağlayacağını ve netlerinizi artıracağını düşündüğümüz kaynaklar şu şekildedir;

ÜÇDÖRTBEŞ Yayınları TYT Matematik soru bankası içeriğinde hem temel seviye, hem orta seviye hem de ileri seviye testleri barındırmaktadır.

Bilgi Sarmal Yayınları TYT Matematik denemeleri

Acil Yayınları TYT Matematik denemeleri

Karekök Yayınları TYT Matematik soru bankası

2021 TYT Kimya Konuları ve Soru Dağılımı için tıklayınız.

2021 TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı için tıklayınız.

2021 TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımı için tıklayınız.

2021 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı için tıklayınız.

TYT Matematik Konuları Neler 2021?

2021 TYT sınavında matematik dersi içeriğinde yer alan konular şunlardır;

Temel Kavramlar konusu

Sayılar konusu

Sayı Basamakları konusu

Kartezyen Çarpım konusu

Kümeler konusu

Fonksiyonlar konusu

Bölme ve Bölünebilme konusu

OKEK- OBEB konusu

Rasyonel Sayılar konusu

Kombinasyon konusu

Permütasyon konusu

Binom konusu

Basit Eşitsizlikler konusu

Olasılık konusu

Mutlak Değer konusu

İstatistik konusu

Üslü Sayılar konusu

Köklü Sayılar konusu

Çarpanlara Ayırma konusu

2. Dereceden Denklemler konusu

Oran Orantı konusu

Karmaşık Sayılar konusu

Denklem Çözme konusu

Polinomlar konusu

Mantık konusu

Bu yazımızda sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz için çok sorulan TYT Matematik netlerinizi nasıl artırabilirsiniz? TYT Matematik nasıl çalışılır? TYT Matematik nasıl fullenir? sorularına yanıt vermeye çalıştık. Soru görüş ve önerileriniz için forum sayfamız olan forum.hepsinibilio.com adresine tıklayabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2021, 19:52

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER