Üniversite Öğrencilerine Karşılıksız Burs Veren Kurumlar 2020-2021

Üniversite öğrencilerine burs veren dernek ve vakıflar 2020-2021. Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar hangileri? Burs veren şirketler.

Üniversite Öğrencilerine Karşılıksız Burs Veren Kurumlar 2020-2021

Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Özel Kurumlar 2020-2021

Vakıf, dernek, şirket, belediyeler başta olmak üzere yüzlerce kurum karşılıksız burs vermektedir. Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar 2020-2021 eğitim öğretim yılı burs başvurularını kabul etmeye hazırlanıyor.

 1. Hacı Ömer Sabancı Vakfı Bursu

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) puanı ve okuduğunuz üniversiteye göre şeffaf bir şekilde kimlere burs vereceğini duyurmaktadır. Burs şartları her yıl tekrar gözden geçirilmekle birlikte olumsuz bir durum yaşanmazsa eğitim süresi boyunca Hacı Ömer Sabancı Vakfı bursu devam etmektedir. Sabancı vakfı burs koşullarını buradan öğrenebilirsiniz.

 1. İstanbul Ticaret Odası Bursu

Her yıl yüzlerce üniversite öğrencisine karşılıksız burs veren İstanbul Ticaret Odası (İTO) bursu şartları başka kurumdan burs almıyor olmak, akademik başarı koşulu ve maddi ihtiyaç içerisinde olmak şeklindedir.

 1. Milli Eğitim Bakanlığı Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bursu karşılıksız olup ilk 5 tercihinden biri olan eğitim fakültesine yerleşen adaylara verilmektedir. Bursun devam etmesi akademik anlamda 3 veya daha fazla dersten kalmamanıza bağlıdır.

 1. Mehmet Zorlu Vakfı Bursu

Mehmet Zorlu Vakfı yalnızca aşağıda yer alan üniversitelerde okuyan öğrencilerin başvuru yapabildiği karşılıksız bir burs olup hangi üniversite bölümünde okuduğunuzun önemi yoktur. Genellikle ekim ayında başvuruları toplamaktadır.

 1. Tübitak Bursu

Diğer burslardan farklı olarak üniversite lisans öğrencilerine değil yalnızca tezli yüksek lisans öğrencilerine verilmektedir. Tübitak bursu için ALES puanı ile başvuru yapmak gerekmektedir. Tübitak bursu karşılıksız olup TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Dairesi bursun kimlere verileceğini belirlemektedir.

 1. TEKFEN Holding Bursu

TEKFEN holding ağırlıklı olarak mühendislik öğrencilerine burs vermekte olup hukuk fakültesi öğrencilerine de burs verilmektedir. TEKFEN holding bursiyerlerine yaz stajı gibi iş tecrübesi fırsatları da sunmaktadır. Tekfen bursu resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

 1. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Bursu

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGEV) her yıl YKS’de ilk iki bine giren öğrencilere burs vermektedir. TEGEV vakfı burs başvuruları eylül ayı içerisinde başlamaktadır.

 1. Hemşeri Dernekleri Bursları

Burs veren kurumlar arasında en önemli kurum ve kuruluşlar kesinlikle hemşeri dernekleri bursları ve hemşeri vakıfları burslarıdır. Özellikle büyük bir ile gidiyorsanız mesela İstanbul’a, mutlaka en kısa zamanda hemşeri derneğine gitmeniz sizin iyi bağlantılar kazanmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda en fazla üniversite öğrencisine burs veren kurumlar hemşeri dernekleri ve hemşeri vakıflarıdır.

 1. Aydın Doğan Vakfı Bursu

Türkiye’nin önemli iş insanlarından biri olan Aydın Doğan tarafından kurulan vakıf Hanzade Doğan ve Aydın Doğan’ın diğer kızları tarafından yönetilmektedir. Yalnızca akademik anlamda başarılı öğrencilere burs veren vakıf eylül ekim aylarında elden başvuru kabul etmektedir.

 1. Borusan Kocabıyık Vakfı Bursu

Borusan Kocabıyık Vakfı üniversite öğrencilerine karşılıksız burs vermekte olup burs kriterleri her yıl ağustos ayından vakıf sitesinden duyurulmaktadır.

 1. ETİ Bursu

Türkiye’nin ilk 500 şirketi arasında yer alan şirketlerin hemen hepsi üniversite öğrencilerine burs vermektedir. ETİ üniversite öğrencilerine her yıl YKS başarısına ve maddi ihtitaç durumlarına göre burs vermektedir.

 1. Eskişehir Ticaret Odası Bursu

Büyükşehirlerin veya sanayinin geliştiği küçü şehirlerin tamamının sanayi ve ticaret odaları burs vermektedir. Eskişehir Ticaret Odası da Eskişehir’de eğitim gören ihtiyacı olan üniversite öğrencilerine burs vermektedir.

 1. Mülkiyeliler Derneği Bursu

Yalnızca Ankara Üniversitesi Siyasi Bilgiler Fakültesi öğrencilerine burs vermektedir. Burs miktarı diğer burs veren kurumlara göre düşük olmakla birlikte bursiyer sayısı fazladır.

 1. Türk Eğitim Vakfı Bursu

Türk Eğitim Vakfı oldukça yüksek miktarlarda burs ödemesi yapan bir kurumdur. Bursiyerleri genellikle Hacettepe üniversitesi tıp fakültesi veya Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden seçilmektedir.

 1. Sütaş Bursu

Sütaş en fazla burs veren kurumlardan biri olup kendi internet sitesi üzerinden başvuru kabul etmektedir. Herhangi bir geri ödeme veya çalışma yükümlülüğü bulunmamakla birlikte yaz stajı veya mezuniyet sonrası iş teklifi gibi imkanlar mevcuttur.

 1. Alarko Eğitim Kültür Vakfı Bursu

Alarko Eğitim Kültür Vakfı (ALEV), Alarko grubu ile ilişkili olup karşılıksız ve geri ödemesiz nakit burs vermektedir. Herhangi bir geri ödeme veya çalışma yükümlülüğü olmaksızın en fazla öğrenciye burs veren kurumlardan biridir. Başvuru açısından herhangi bir üniversite veya bölüm farkı yoktur.

 1. İstanbul Büyükşehir Belediyesi

İlk kez 2020 yılından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul’da eğitim gören öğrencilere burs vermeye başlamış olup ilerleyen yıllarda da devam etmesi beklenmektedir. Burs ilanı geçen yıl dönem ortasında gelmiş olmakla birlikte 2020-2021 eğitim öğretim yılında en geç ekim ayında İBB resmi internet sitesinden yayınlanması beklenmektedir.

Özel Kurumdan Burs Almadığını Beyan Eden Dilekçe Nedir?

Diğer bir kurumdan burs alan öğrenciler yerine hiç bir yerden burs alamayan öğrencilere öncelik verebilmek için yapılan bir uygulamadır. Özel kurumdan burs almayan öğrenci belgeyi isteyen kuruma itafen “burs aldığım herhangi bir özel kurum bulunmamaktadır” beyanını içeren bir iki cümlelik beyan dilekçesi doldurup burs başvuru evraklarıyla birlikte teslim etmelidir.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:26

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER