Üniversite Tercihleri Telefondan Yapılabilir mi?

Üniversite Tercihleri Telefondan Yapılabilir mi?

YKS 2020 sürecinin ardından üniversite tercihleri süreci başladı öğrenciler arasında üniversite tercihleri nereden yapılır ve üniversite tercihleri telefondan yapılabilir mi soruları sorulmaktadır.

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) oldukça zorlu ve uzun bir maratondu, YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından YKS puanlarını ve başarı sıralamalarını öğrenen adaylar tercih yapabilmek için ÖSYM (Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi) tercih kılavuzundan istedikleri bölümlerin taban puanlarını incelemeye başladılar. Toplamda 40 adet üniversite bölümü tercih edecek olan adaylar tercihlerini nerelerden yapabilecekleri konusunda tereddütlü.

Üniversite Tercihleri Nereden Yapılabilir?

İnternete bağlı herhangi bir bilgisayar üzerinden ais ösym yani aday işlemleri sistemi ÖSYM yazıp ais.ösym.gov.tr adresine ulaşarak TC kimlik no ve şifreniz ile tercihlerinizi yapabilirsiniz. Eğer tercih paneli size karışık geliyor ve hata yapmaktan endişe ediyorsanız ÖSYM sınav merkezi olan okullarda size bu hizmeti sunmaktadır.

Diğer taraftan cep telefonu üzerinden üniversite tercihleri yapılabilmektedir. İnternete bağlı cep telefonunuzdan Google veya yandex gibi bir arama motoruna ais ösym yazıp gelen linke tıklayıp bilgisayarda yaptığınız gibi Tc kimlik no ve şifre ile giriş yapıp ardından tercih sayfasından erişim sağlayabilirsiniz.

Ayrıca aday işlemleri sistemi isimli mobil uygulamayı indirerek de üniversite tercih işlemleri yapılabilmektedir. Ancak telefon ekranının küçük olması ve klavyesinin daha küçük olması gibi nedenlerle üniversite tercihlerinizi bilgisayardan yapmanız daha pratik ve avantajlı olacaktır. Yani üniversite tercihleri cep telefonundan yapılabilir ancak cep telefonundan tercih yaparken daha fazla uğraşmanız gerekebilmektedir.

Üniversite Tercihlerini Yaparken En Önemli Noktaya Dikkat!

Hangi üniversitenin hangi bölümünü okuyacağınıza karar verdiniz ancak henüz tüm işiniz bitmedi. Tercihlerinizi internet ortamına aktardıktan sonra şifrenizi bilen biri varsa mutlaka değiştirin. Eğer internet kafe gibi bir ortamda tercih yaptıysanız mutlaka çıkış yaptığınızdan emin olun. Eğer şifreniz öğrenilir veya hesabınız açıkken birileri girip tercihlerinizi değiştirirse hiçbir itiraz hakkınız bulunmadığını unutmayın.

Tüm üniversite bölümleri hakkında detaylı bilgiler, maaş aralıkları, meslekler, bölümlerde okutulan dersler ve merak ettiğiniz diğer hususlar hepsinibilio.com ilgili kategorilerde mevcuttur.

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER