Web Tasarımı ve Kodlama Mezunları DGS ile Hangi Bölüme Geçebilir?

Web tasarımı ve kodlama bölümü mezunları DGS ile hangi bölüme geçebilir? 2 yıllık Web Tasarımı ve Kodlama bölümünden 4 yıllık hangi bölümlere geçiş yapılabilir? Detaylar yazımızda

Web Tasarımı ve Kodlama Mezunları DGS ile Hangi Bölüme Geçebilir?

2 yıllık ön lisans bölümlerinde okuyan öğrenciler için 4 yıllık lisans bölümlere geçme imkanı bulunmaktadır. Çoğu 2 yıllık bölümlerin geçiş yapabileceği 4 yıllık lisans bölümleri vardır. 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş yapılabilen 2 yıllık ön lisans bölümlerinden bir tanesi de Web Tasarımı ve Kodlama bölümüdür.

Her 2 yıllık bölümü mezunlarında olduğu gibi Web Tasarımı ve Kodlama bölümü mezunları da 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş yapabilmek için Dikey Geçiş Sınavı yani kısa adı DGS olan sınava girerler. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ÖSYM ) tarafından her yıl yapılmakta olan Dikey Geçiş Sınavı ( DGS ), 2 yıllık mezunları için büyük önem arz etmektedir.

2 yıllık mezunlarının sadece DGS’ye girip çıkmaları yeterli değildir. DGS’den puan türüne göre geçiş yapabilecek kadar yeterli puanı da almaları şarttır.

Bu konuda sadece Web Tasarımı ve Kodlama bölümü değil bir çok 2 yıllık bölüm hakkında Dikey Geçiş Sınavı ( DGS ) ile hangi 4 yıllık lisans bölümlerine gidebileceklerini yazmıştık. Bu yazımızda ise ele aldığımız bölüm son yılların popüler bölümü olan Web Tasarımı ve Kodlama bölümüdür.

Web tasarımı ve kodlama bölümü mezunları DGS ile hangi bölümlere geçebilir? 2 yıllık Web Tasarımı ve Kodlama bölümünden 4 yıllık hangi bölümlere geçiş yapılabilir? Bu soruların cevabını yazımızın devamında bulacaksınız.

*** DGS’de Kaç Nete Kaç Puan Gelir? DGS Puan Hesaplama ***

Web Tasarımı ve Kodlama Mezunları DGS ile Hangi Bölüme Geçebilir?

Yazımızın başında 2 yıllık bölüm mezunlarının Dikey Geçiş Sınavı ( DGS ) ile 4 yıllık bazı lisans bölümlerine geçiş yapabileceklerini ve bu konuda çeşitli bölümler hakkında yazılarımızın olduğundan ve bu yazımızda da Web Tasarımı ve Kodlama bölümü hakkında 2 yıllık Web Tasarımı ve Kodlama bölümü mezunlarının Dikey Geçiş Sınavı ( DGS ) ile hangi 4 yıllık lisans bölümlerine geçebileceklerinden bahsedeceğiz.

2 yıllık Web Tasarımı ve Kodlama bölümü okumak isteyen, hali hazırda Web Tasarımı ve Kodlama bölümü okuyan ve Web Tasarımı ve Kodlama bölümünden mezun olan kişiler Dikey Geçiş Sınavı ( DGS ) ile şu 4 yıllık lisans bölümlerine geçebilir;

  • Bilgisayar Mühendisliği bölümü
  • Bilgisayar Bilimleri bölümü
  • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümü
  • Grafik Tasarım bölümü
  • Grafik Tasarımı bölümü

*** DGS Bilgisayar Mühendisliği Taban Puanları ***

Web Tasarımı ve Kodlama bölümü mezunu kişiler yukardaki bölümler dışında bazı 4 yıllık lisans açık öğretim bölümlerine de geçebilirler. Eskişehir Anadolu üniversitesi, İstanbul üniversitesi ve Erzurum Atatürk üniversitesindeki aşağıdaki 4 yıllık lisans bölümlerine geçebilirler. İşte o bölümler;

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü

Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü

İktisat bölümü

İşletme bölümü

Konaklama İşletmeciliği bölümü

Kamu Yönetimi bölümü

Maliye bölümü

Uluslararası İlişkiler bölümü

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü

Yukarda Web Tasarımı ve Kodlama bölümünden mezun olan kişilerin Dikey Geçiş Sınavı ( DGS ) ile geçiş yapabileceği örgün ve açık öğretim 4 yıllık Lisans bölümlerini yazdık. Bu bölümlere geçiş yapabilmek için Dikey Geçiş Sınavı ( DGS ) puanınızın kazanmaya yeterli olması gerekmektedir.

*** Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar? ***

Web Tasarımı ve Kodlama mezunları DGS Bölümlerini Nasıl Tercih Ederler?

Yukarda yazdığımız Web Tasarımı ve Kodlama bölümünden mezun olan kişilerin tercih edebileceği 4 yıllık lisans bölümlerini kazanabilmeleri için yeterli puan almaları yeterli olacaktır fakat o bölümde herhangi özel bir şart ya da açıklama olmaması kaydıyla.

Ayrıca DGS ile gidilebilecek bu bölümlerin puan türleri vardır. Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık olmak üzere 3 çeşit puan türü vardır. Web Tasarımı ve Kodlama bölümü mezunu adaylar hangi 4 yıllık lisans bölümünü istiyorlar ise o bölümün puan türüne dikkat etmelidirler.

Hangi 4 yıllık lisans bölümünün Dikey Geçiş Sınavından hangi puan türü ile öğrenci alacağını sizler için aşağıda paylaştık. Web Tasarımı ve Kodlama bölümü mezunlarının Dikey Geçiş Sınavı ( DGS ) ile geçiş yapabileceği 4 yıllık örgün ve açık öğretim lisans bölümlerinin puan türleri şu şekildedir;

4 yıllık Örgün Eğitim Lisans bölümleri puan türleri

Bilgisayar Müh. bölümü – SAYISAL ( SAY ) Puan Türü ile

Bilgisayar Bil. bölümü - SAYISAL ( SAY ) Puan Türü ile

Bilg. ve Öğr. Teknolojileri Öğretmenliği bölümü- SAYISAL ( SAY ) Puan Türü ile

Graf. Tasarım bölümü- EŞİT AĞIRLIK ( EA ) Puan Türü ile

Graf. Tasarımı bölümü- EŞİT AĞIRLIK ( EA ) Puan Türü ile

4 yıllık Açık Öğretim Lisans bölümleri puan türleri

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü- EŞİT AĞIRLIK ( EA ) Puan Türü ile

Halkla İliş. ve Reklamcılık bölümü- SÖZ. Puan Türü ile

Halkla İliş. ve Tanıtım bölümü- SÖZ. Puan Türü ile

İktisat bölümü- EŞİT AĞIRLIK ( EA ) Puan Türü ile

İşletme bölümü- EŞİT AĞIRLIK ( EA ) Puan Türü ile

Konaklama İşletmeciliği bölümü- EŞİT AĞIRLIK ( EA ) Puan Türü ile

Kamu Yönetimi bölümü- EŞİT AĞIRLIK ( EA ) Puan Türü ile

Maliye bölümü- EŞİT AĞIRLIK ( EA ) Puan Türü ile

Uluslararası İlişkiler bölümü- EŞİT AĞIRLIK ( EA ) Puan Türü ile

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü- EŞİT AĞIRLIK ( EA ) Puan Türü ile

Bu yazımızda Web Tasarımı ve Kodlama bölümü mezunlarının Dikey Geçiş Sınavı ( DGS ) ile geçiş yapabileceği 4 yıllık lisans bölümlerinden bahsettik. Dikey Geçiş Sınavına ( DGS ) hazırlanan adaylar için faydalı olacağını düşündüğümüz;

*** DGS’ye Nasıl Hazırlanılır? Nasıl Kazanılır? *** adlı yazımızı okumalarını tavsiye ederiz.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2020, 22:52

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER