YKS 2020 İptal Olur mu? YKS 2020 Yapılacak mı?

YKS 2020 iptal olur mu? YKS 2020 ne olacak? YKS yapılacak mı? YKS online yapılabilir mi?

YKS 2020 İptal Olur mu? YKS 2020 Yapılacak mı?

YKS 2020 İptal Olur mu? YKS 2020 Ne Olur?

Yükseköğretim Kurumlarına Sınavı (YKS), Corona virüsün ülkemizde oldukça hızlı bir yayılım göstermesi nedeniyle ertelendi. Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) YKS’nin 25 temmuz ve 26 temmuz tarihlerinde yapılacağını söyledi. Ancak bir çok aday YKS 2020 iptal olur mu veya YKS ne olur diye düşünüp ders çalışmayı ihmal ettiklerini belirtiyor.

YKS hazırlık dönemindeki adayların düştüğü bazı hatalar olduğunu belirtmekte fayda var. Öncelikle bir çok aday 25 temmuz ve 26 temmuz tarihlerine göre hazırlıklarına aynı şekilde devam ediyor. Eğer çalışmayı ciddi ve tempolu biçimde sürdürmezseniz geriye düşersiniz. İkincisi YKS 2020 iptal olur gibi bir beklentiye lütfen girmeyin en iyi ihtimalle bir veya 2 ay daha ertelenip sınav mutlaka yapılacaktır.

YKS'ye nasıl hazırlık tavsiyeleri.

Dünya Tarihinde şu ana kadar Corona veya başka bir salgına teslim olup eğitimini sonsuza kadar durduran herhangi bir ülke olmadı. Virüsün daha hızlı yayıldığı ülkeler de dahi bir kaç ay gibi bir sürede kontrol altına alındı. En kötü senaryoda dahi Türkiye çapında bir kaç haftalık sokağa çıkma yasağı uygulanarak kontrol sağlanacaktır. Dolayısıyla YKS 2020 iptal olur mu ümidiyle ders çalışmayı bırakmak kesinlikle sizin için yanlış bir karar olacaktır. Mevcut tahminlere göre en kötü senaryoda dahi  temmuz 2020’nin ilk haftasında virüs kontrol altına alınacak olup yüksek olasılıkla 25 temmuz ve 26 temmuz 2020 tarihlerinde YKS yapılacaktır.

YKS 2020 Online Olarak Yapılabilir mi?

Adaylar tarafından merak edilen bir diğer husus ise YKS 2020 online olarak yani uzaktan eğitim sistemine benzer biçimde yapılabilir mi? Cevabımız net biçimde hayır! YKS online olarak yapılamaz. Temel Yeterlilik Testine (TYT) 1,5 milyon Alan Yeterlilik Testine (AYT) 1 milyon civarında aday girmekte olup ÖSYM’nin bu büyüklükte online sınav merkezi bulunmamaktadır. Mevcut online sınav merkezi büyüklüğü aynı anda en fazla 15 bin adaya sınav yapmaya müsaittir. Ayrınca bu büyüklükte sınav merkezleri inşa edilse dahi Corona bulaşması açısından mevcut uygulamadan bir farkı olmayacaktır. Dolayısıyla YKS online olarak yapılabilecek bir sınav değildir.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2020, 16:21

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER