YKS’ de Derece Yapmak İçin Nasıl Çalışmalı?

YKS'de ilk 1000'e girmek için nasıl çalışılır? YKS'de derece yapmak için nasıl çalışmak gerekir? YKS'de başarının formülü nedir?

YKS’ de Derece Yapmak İçin Nasıl Çalışmalı?

YKS’ de Derece Yapmak İçin Nasıl Çalışmalı?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) üniversiteye girişte öğrencinin başarısını ölçerek istediği bölüme bir adım daha yaklaşmasını sağlayan sınav sistemidir. Önceleri YGS ve LYS olarak bilinen sınavların yeni adı olan YKS, üç adımdan oluşmaktadır. Oturum Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) sınavlarıdır. İlk oturum olan Oturum Yeterlilik Testi’ ne girmek zorunlu olmakla beraber sınavdan geçer not almakta gerekli ve önemlidir. Barajı geçemeyenler 2. ve 3. Oturumlara girme hakkını kaybetmektedir. Ortaöğretim kurumlarının son sınıfında öğrenci olanlar, beklemeli durumda olanlar ve bitirmiş olanlar YKS sınavına girmeye hak kazanmış olur.

YKS’de Başarının Sırları Nelerdir?

Bütün öğrencilerin hayali üniversitede istedikleri bölümü kazanmak ve o bölümden mezun olarak hayatı boyunca sevdiği işi yapmaktır. Bunları elde etmek için yıl boyu devam ve özenle YKS hazırlığı yaparak sınavda başarı elde etmek isterler. Doğru strateji ve taktik oluşturularak isteneni elde etmek mümkün fakat istikrarlı olmak en önemli noktalardandır.

Yıl boyu yapılan deneme testlerinde iyi olunan yönler ortaya çıkarılarak yol haritası çizilmesi gereklidir. Her yeni test ve deneme sınavı karşılaşılacak soru ihtimallerini görmeye yardımcı olur ve öğrencinin izleyeceği yolu kolaylaştırır. Sınava giren öğrenci başlayacağı testi belirlerken deneme sınavı deneyimlerinden yararlanarak adımlarını oluşturmalıdır. En başarılı olduğu ve en etkin olduğu bölümden başlamak hem süre açısından hem de öğrencinin morali açısından oldukça önemlidir. Süre etkili bir şekilde kullanılmış olur ve öğrenci soruları çözebildiği izlenimine kapıldıkça sınavda daha rahat ilerleyebilir.

YKS’de İlk Bin İçin Nasıl Çalışmalı?

YKS'de derece yapmanın en önemli ön koşulu sürekliliktir. YKS’de ilk 1000 sıralamaya girmek için oldukça planlı çalışmak gerekmektedir. Adaylar sürekli olarak eksiklerini tespit ederek sevmedikleri ve yapamadıkları derslere odaklanmalıdır. Çok çalışmak eksiklerin giderilmesi açısından önemlidir. Deneme sınavları bu süreçte oldukça önemli bir yer tutar. Yapılan her deneme sınavında eksiklerin görülerek giderilmesi gerekir.

Eksik konular üzerinde durmak yükselmenin birinci adımıdır. İyi bilinen konular motivasyon açısından öğrencilerin ilk yöneldiği soruların başında geliyor. Bildikleri soruları çözerek sınavı yapabildikleri izlenimine kapılarak hızlarını düşürebiliyorlar. Aslında iyi bildikleri sorular zaten çözülecek ve her zamanki derecelerinde kalmalarını sağlayacaktır. Oysa eksik yönleri olan konulara yönelerek o konuların üzerine gitmeleri başarıya bir adım daha yaklaştıracaktır. Netleri artırmanın yolu yeni konulara yönelmek ve bu konuları en iyi şekilde öğrenmektir.

Genellikle zorlayıcı olan her konu kapatılır ve görmezden gelinir. Daha iyi olunan konulara yönelerek çalışma isteği kaybedilmemeye çalışılır. Fakat başarı elde etmek, eksik yönlerini gidererek yeni öğrenilen konulara yoğunlaşmaktan geçmektedir. Başarı hezimetle geçen bir yoldur. Ancak yolun sonu daha mutlu edicidir. Elde edilen sonuç daha tatmin edici olur. Mevcut bilgiye tutunmak sadece bildiğin yolda yerinde saymaya yarar. Çıkılan her yeni süreç kişiyi başarıya bir adım daha yaklaştırır. Eksik yönlerin üzerinde durmak YKS başarısını tetikler. Diğer adaylarla arasında fark yaratmayı sağlar. Sınav gününe kadar çalışarak tüm konuları eksiksiz bitirmek gerekmektedir. Sorgulayıcı olmak, soruları doğru okumak ve okuduğunu doğru değerlendirebilmekte bir diğer önemli konular arasındadır. Deneme sınavı sırasında dahi algının açık olması, soruların daha iyi anlaşılmasını hedefler ve çözümün eksiksiz bulunmasını sağlar.

Derece yapmanın bir diğer yolu ise, stresi azaltmaktır. Stres genellikle bilinen konuların bile unutularak hata yapılmasını ve yanlış sonuçlara ulaşılmasını sağlar. Tüm eksiklerini gidermiş öğrenci, sınav esnasında sakin ve kararlı olursa bildiklerini kâğıda dökememesi imkansızdır. Amaca ulaşma kaygısı stresi artırır ve gerginlik yaratarak düşünmeyi engeller. YKS esnasında karar verme mekanizmanızın devre dışı kalması soruyu çözebilseniz dahi yanlış şıkkı işaretlemenize sebep olabilir. Bu nedenle derin nefes almak ve sakinliği korumak önem arz eder.

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER