YKS Sorularını Kim Hazırlıyor?ÖSYM Sınav Sorularını Kime Hazırlatıyor?

ÖSYM sorularını kime hazırlatıyor? YKS sorularını kim hazırlıyor? YKS 2021 sorularını kim hazırlıyor?

YKS Sorularını Kim Hazırlıyor?ÖSYM Sınav Sorularını Kime Hazırlatıyor?

YKS Sorularını Kim Hazırlıyor?

YKS sorularını kim hazırlıyor? ÖSYM, YKS sorularını kime hazırlatıyor? Bu ve buna benzer sorular hemen her adayın aklına geliyor. Herhangi bir sınava girecek bir öğrenci ÖSYM soruları kime hazırlatıyor diye kafasından geçirmektedir. İşte bu soruya bilgimiz doğrultusunda cevap vereceğiz.

ÖSYM, (Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi) her yıl YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı), KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı), ALES (Akademik Pesonel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), YDS (Yabancı Dil Sınavı), YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı) ve hakimlik sınavı gibi onlarca sınavı düzenlemektedir. Sınav soruları hazırlanırken kendi alanında yetkin, güncel müfredata hakim üniversite öğretim görevlilerinden soru istemek suretiyle ÖSYM soru havuzu oluşturulmaktadır. Oluşturulan soru havuzu yalnızca bir sınav için değil müfredat değişmedikçe her yıl kullanılmak amacıyla hazırlanmaktadır.

Her bir sınav için hazırlanan sınav birbirinden farklı olup TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve AYT (Alan Yeterlilik Testi) için ayrı soru havuzu olduğu gibi aynı zamanda her bir konu bazlı da soru havuzu mevcuttur?

YKS Soruları Nasıl Belirleniyor?

YKS’nin TYT ve AYT testleri için ayrı soru havuzu bulunmaktadır. Öncelikle TYT soru dağılımı ve AYT soru dağılımı yani her bir konudan kaç soru çıkacağı belirlenmektedir. Ardından ÖSYM’nin az sayıda uzmandan oluşan kadrosu tarafından ÖSYM havuzundan rastgele belirlenen sorular incelenmektedir. Güncel olmayan veya müfredata uygun olmayan sorular ayıklanmaktadır. Soruların tekrar çözümü yapılıp hatalı olduğu belirlenen sorular alternatifleri ile değiştirilmektedir.

YKS soruları nasıl hazırlanıyor konusunu kısmen de olsa anlattık. Bu süreçler hemen her sınav için aynıdır. ÖSYM’nin her bir sınav için bir kaç gün içerisinde sınav kitapçığı oluşturacak kadar kapsamlı bir arşivi mevcuttur. Soruların güvenliğinin sağlanabilmesi için genellikle sorular çok önce tarihlerde hazırlanmamaktadır.

YKS 2021 Sorularını Kim Hazırlayacak?

Üniversite sınavı her 4-5 yılda biri ismi değişen bir sınavdır. Ancak soruları kimin hazırladığına dair geyikler hemen hemen her yıl devam etmektedir. Bu sene YKS sorularını TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu) hazırlayacak zor olacakmış veya bu sene soruları MEB hazırlayacakmış bu yüzden sorular kolay olacak konuları her zaman konuşulmaktadır. Şu konunun altını net biçimde çizelim soruları ÖSYM haricinden hiç bir kurum hazırlamamaktadır. Dolayısıyla YKS 2021 sınavını ÖSYM hazırlayacaktır.

YKS 2021 sınavı soruları sınava yaklaşık 1 ay gibi bir süre kalıncaya kadar hiç kimse tarafından bilinmemekte olup sınav hazırlıkları tahmini olarak bu dönemde başlamaktadır. Bu tarihe kadar sorular hakkında kimsenin bir fikri olamamaktadır. Sınava oldukça az süre kalınca YKS soru havuzu içerisinde YKS 2021 soruları hazırlanıp uzmanlarca sorular çözülüp doğrulukları kontrol edildikten sonra YKS 2021 soru kitapçığı basımı işlemi başlamaktadır. Bu süreçlerde görev alan kişiler ise sürecin başladığı tarihten sınav başlangıç saatine kadar kimseyle görüşememektedir.

YKS 2021 Zor Mu Olacak, Kolay mı Olacak?

YKS 2021 sınavı zor mu olacak her aday elbette merak edecektir. Ancak YKS bir baraj sınavından ziyade sıralama sınavı olup sizin için önemli olan daha fazla sayıda net yapabilmektedir. Sınav beklediğinizden daha zor geldiği takdirde aday için yapılabilecek en iyi hareket sakin kalmak, süreyi daha iyi yönetebilmek ve olabildiğince fazla sayıda soruyu doğru yanıtlayabilmektir.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2020, 01:20

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER