Yks’de standart sapma var mı? Yks’de standart sapma ne kadar etkiler?

TYT YKS puan hesaplama,standart sapma nedir? Nasıl hesaplanır? Net ortalaması, Aritmetik ortalama nedir? Ne işe yarar? yks nedir?

Yks’de standart sapma var mı? Yks’de standart sapma ne kadar etkiler?

Yks nedir?

Sınav ve sonuç açıklama takvimine göre 2020 yılında Yüksek öğretim kurumları sınavı ( YKS ) 20 haziran ve 21 haziran tarihlerinde yapılacak. Sınavlar yaklaştıkça adayların aklında yks hakkında sorular oluşmaya başladı.

Yks nin açılımı yukarıda da yazdığımız üzere yüksek öğretim kurumları sınavı dır. TYT ( Temel yeterlilik sınavı ), AYT ( Alan yeterlilik sınavı ) ve YDT ( Yabancı dil testi ) testi olmak üzere üç sınavı kapsamaktadır. Sadece 2 yıllık ön lisans programlarını düşünen, tercih etmek isteyen adayların tyt ( temel yeterlilik sınavı ) ye girmeleri yeterlidir. Özel veya devlet üniversitelerinin 4 yıllık lisans bölümlerine girmeyi isteyen adaylar ise tyt ( temel yeterlilik sınavı ) ye ek olarak ), AYT ( Alan yeterlilik sınavı ) ve YDT ( Yabancı dil testi ) sınavlarına da girmeleri gerekmektedir. Buradan anlaşılacağı üzere adayların üniversitelerin her hangi bir lisans veya ön lisans bölümüne girmeye hak kazanabilmesi için TYT ( Temel yeterlilik sınavı ) ye girmesi mecburidir. TYT nin YKS sınavına etkisi % 40 tır. AYT ve YDT sınavları ise % 60 etki eder. Tyt sınavlarında Türkçe ve Matematik testlerinin herhangi birinden en az 0.5 net yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde puanınız hesaplanmayacaktır. Bu durum diğer Ayt ve Ydt sınav oturumları için de geçerlidir. Yks de;

  • İlk Oturum olan tyt sınavında: Matematikten 40 soru, Türkçe’den 40 soru, Fen Bilimleri den 20 soru, Sosyal bilimlerden ise 20 olmak üzere toplamda 120 soru bulunmaktadır.
  • İkinci Oturum olan Ayt sınavında: Türk Dili ve Edebiyatı ve Sosyal Bilgiler 1 testinden 40 adet soru, Matematik testinden 40 adet soru, Fen Bilimleri testinden 40 adet soru ve Sosyal Bilim 2. Testinden 40 adet soru yer almaktadır.
  • Üçüncü Oturum olan Ydt sınavında ise Yabancı Dil soru bulunmakta ve adaylar 80 adet soru cevaplandırmaktadırlar.

Standart sapma nedir ? Nasıl hesaplanır ?

İki veri grubundaki aritmetik ortalama birbirine eşit olduğunda veya birbirine yakın olduğu bir durumda, çok büyük ve çok küçük değerler, verilerin dağılımını etkilemektedir. Böyle olduğu zaman açıklık ve çeyrekler açıklığı dediğimiz merkezi yayılma ölçülerine bakılır. Merkezi yayılma ölçülerindeki değerler veri gruplarının alt ve üst bölgelerindeki verilerin dağılımını etkileyen değerlerle ilgili yeterli bilgi vermeyebilir. Bu durum, standart sapmayı ( merkezi yayılma ölçüsü ) hesaplamayı gerektirir.

Standart sapma nasıl hesaplanır?

Önce sayıların aritmetik ortalamasını hesaplanacak.

Sayıların tek tek aritmetik ortalamadan farkı bulunacak.

Farkların tek tek karesi alınacak ve hepsi toplanacak.

Bulunan toplam sayı; eleman sayısının 1 eksiği çıkarıldıktan sonra kalan sayıya bölünecek.

Bölündükten sonra kalan sayının karekökü alınacak.

Örneğin: 4 öğrencinin girdiği bir sınav düşünelim. Bu öğrencilerin puanları da 50, 80,65,55 olsun.

  • Yukarda bahsettiğimiz gibi önce bu puanların aritmetik ortalamasını alıyoruz: 50+75+60+55/4: 60 çıktı.
  • Şimdi puanları tek tek aritmetik ortalamadan çıkaracağız. *50-60:-10, 75-60:15, 60-60:0, 55-60: -5
  • Şimdi de farkların tek tek karesini alıp toplayacağız: (-10) un karesi: 100, (15) in karesi:225, (0) ın karesi: 0, (-5) in karesi: 25. Şimdi toplayalım: 100+225+0+25: 350
  • Toplam sayı (350), eleman sayısının (4) 1 eksiğine bölünecek(4-1:3). Yani 350-(4-1):116,6
  • Son aşamada ise bulunan sayısının (116,6) karekökünü alıyoruz ve standart sapmayı hesaplamış oluyoruz.

Peki Yks’de standart sapma uygulaması var mı?

Bir çok sınavda olduğu gibi yks’de de standart sapma uygulaması vardır. Ama bu bilgi tek başına size bir şey ifade etmez. Yks de 3 önemli matraj var;

  1. Her testten yaptığınız net sayısı
  2. Sınava girenlerin yaptığı netlerin ortalaması

3.Sınava girenlerin yaptığı standart sapma değeri

YKS puan hesaplama robotu ile puanınızı doğru biçimde hesaplayabilirsiniz. 

Standart sapma, her soru için değil her test için ayrı hesaplanır. Yani değerli soru diye bir şey yok! Daha değerli test vardır! Örnek verecek olursak Türkçe testi türkiye ortalaması yüksek çıkmış, matematik testi ortalaması ise çok düşük çıkmış. Sizin matematikten doğru yapacağınız soru Türkçe testinden doğru yapacağınız sorudan daha değerlidir ve daha çok puan getirir. Standart sapması düşük olan testte ortalamayı ne kadar geçerseniz o kadar daha çok puan alırsınız. Bu durumda zor testlerde ortalamayı geçmek çok önemlidir. Bu durumda amacımız ortalama + standart sapma dan yüksek net yapmak olmalı. 2019 ayt Türk dili ve edebiyatı testi ortalaması: 4,620 standart sapması: 5,386 dır. İkisini toplarsak 4,620+5,386: 10,006 yapıyor. Şu an ki ayt denemelerinde Türk dili ve edebiyatı testinde 10 netin üzerinde yapıyor musun?

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 02:23

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
melisa
melisa - 3 yıl Önce

standart sapma soru başına mı hesaplanıyor ders başına mı hesaplanıyor?

SIRADAKİ HABER