YKS’ye Nasıl Çalışmalıyım? YKS'ye Nasıl Hazırlanılır?

YKS'ye nasıl çalışılır? YKS'ye 3 ay kala neler yapılmalıdır? YKS'ye 1 ay kala neler yapılmalıdır? Nasıl Çalışılmalıdır?

YKS’ye Nasıl Çalışmalıyım? YKS'ye Nasıl Hazırlanılır?

YKS’ye nasıl Çalışılır?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için hazırlanan herkesin ortak merak ettiği konu YKS’ye nasıl çalışmalıdır? Doğru çalışma stratejisini sınava kalan zamana göre parçalara bölerek anlatmaya çalışacağız. Öncelikle YKS hakkında genel bilgiler vererek başlayalım.

YKS toplamda iki sınavdan oluşmaktadır. Bu sınavlardan birincisi Temel Yeterlilik Testi (TYT) ikincisi ise Alan Yeterlilik Testi (AYT) olarak belirlenmiştir. Eşit ağırlık, sayısal veya sözel alan fark etmeksizin tüm öğrenciler TYT’ye girmek zorunda olup AYT sınavında ise her aday kendi alanından yarışmaktadır. TYT ve AYT’yi bir bütün yani YKS olarak ele alıp bir adayın YKS’ye nasıl çalışması gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

YKS’ye 1 Yıl Kala Nasıl Çalışılır?

İlköğretim ve lise döneminizi boş dahi geçirmiş olsanız bir yıllık çalışma süresi oldukça yeterli bir süre olup belirli bir sırayla hazırlanmanız gerekmektedir. İzlemeniz gereken sıra şu şekildedir:

  • Konuları sırasıyla bitirmek
  • Biten konunun ardından soru çözmek
  • Önceki konular hakkında soru çözmek
  • Önceki Konuları tekrar etmek

Kullanmanız gereken sistem oldukça basit ancak etkilidir. Bir süre sonra bazı konuları rahatlıkla yapabildiğinizi bazı konularda ise zorluk çektiğinizi göreceksiniz. İşte bu noktada zorlandığınız konular veya dersler sizin YKS başarınızda belirleyici oalcaktır. Ortalama 6 ay gibi bir sürede tüm YKS konuları bitebilmektedir. Konuları bitirdikten sonra deneme çözerek hangi derslerde, hangi konularda ve hangi soru tiplerinde zorlandığınızı tespit edip bunlara yönelmektir.

YKS’ye 6 Ay Kala Nasıl Çalışılır?

YKS konularını bitirdiniz veya bitirmeye çok yaklaştığınızı düşünüyoruz. Eğer konuları en az bir defa baştan sona çalıştıysanız artık sizin için uygun olan çalışma sistemi sürekli olarak soru çözmektir. Soru çözmenin iki amacı mevcuttur. Birinci amaç hızlanmak ve süre kazanmaktır. İkinci amaç ise zorlandığınız konuların tespitidir. Mutlaka zorlandığınız konuları tekrar tekrar çalışmanız, mantığını öğrenmeyi hedeflemeniz gerekiyorsa yazarak çalışmanız sizin için iyi olacaktır. Eğer çabuk unutuyorsanız sürekli tekrar yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

YKS’ye 6 ay kala yapılması gereken soru çözmek, tekrar yapmak ve eksik konularınızı tekrar çalışmaktır. Uzun vadede bu çalışma sistemini anlayarak uyguladığınızda başladığınız yerden çok daha iyi bir seviyeye erişeceğinizden şüpheniz olmasın.

YKS’ye 3 Ay Kala Neler Yapılmalıdır? Nasıl Çalışılmalıdır?

Sınava yalnızca 3 ay kala stres artar, eksikler azalır ancak bıkkınlık artar. Tüm rakipleriniz sizinle aşağı yukarı aynı durumdadır. Bu noktada size düşen kaygılarınıza aldırmadan çalışma temponuzu düşürmeden devam etmektir. Stres seviyenizi düşürmek için hepsinibilio.com ekibinin size tavsiyesi mutlaka günlük enerjnizi tüketecek yürüyüş ve benzeri fiziksel aktivite yapmanızdır.

YKS’ye 3 ay kala ezber konuları daha sık tekrar etmeniz, formülleri ezberlemeniz ve sürekli anlamadığınız, sevmemeye başladığınız konuları ısrarla çalışmanız sizin için başarının anahtarıdır. Somut bir örnek vermek gerekirse trigonometri konusunu sevmiyor, deneme sınavlarında sürekli soru kaçırıyor ve çalışmak istemiyorsunuz. Son 3 ay kalasıya yapmanız gereken tam olarak trigonometri ve benzeri konuları çalışıp gerekiyorsa yardım alarak çözmeyi öğrenmenizdir.

YKS’ye Son 1 Ay Kala Neler Yapılmalıdır?

YKS hazırlık döneminin en kritik ayı son bir aydır. Bugüne kadar yaptığınız çalışmalar son bir ay içerisinde yapacağınız çalışmaya hazırlıktır. İlk yapmanız gereken çıkmış YKS sorularını çözmediyseniz çözmektir. YKS soru dağılımını inceleyip en sık sorulan konuları mutlaka anladığınızdan emin olmalısınız. Eğer bu konuların arasında anlamadığınız veya unuttuğunuzu düşündüğünüz konular mevcutsa mutlaka dönüp tekrar çalımalı ve mantığını özümsemeye çalışmalısınız.

YKS konuları arasında anlamadığınız veya benzeri bir sorun yaşadığınız konu yok ancak süre probleminiz mevcutsa bu durumda soru ve deneme çözmek sizin için daha faydalıdır. Süre problemi yaşamanızın nedeni eğer konsantrasyon problemi ise mutlaka uyku ve beslenme düzeninizi kontrol altına almalısınız. Konstrasyonu engelleyen bir diğer sorun olan kaygı problemini çözebilmeniz için günlük egzersizi ihmal etmeyin. Karamsarlık ve başarızlık düşünceleri sizi olumsuz etkileyen ve başarınızı düşüren etkenlerdir. Sonuna geldiğiniz yarşı hem mental hem sürat hem de bilgi gerektiren bir yarıştır. Motivasyon müzikleri dinlemek, dua etmek ve olumlu düşünmek çalışma azminizi artıracaktır.

Son bir aylık süreyi uyku düzeninizi hazırlayıp eksiklerinizi kapatmaya çalışarak geçirmeniz sizin için faydalıdır. Mutlaka sınav saatinden en az bir saat önce kalmaya bünyenizi alıştırın. Sınav sabahı uykunuzu almış ve uykunuzu alamamış performansınız arasında önemli ölçüde fark olacaktır. Son bir ay kala sınavı kazanmanızda kıymetli bir dönem olup sakin biçimde bu süreci devam ettirmeniz faydalı olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2020, 23:45

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER