Yks Puan Hesaplama

.
TYT-YKS Puan Hesaplama
TYT-Sınavı Net
Türkçe
Sosyal
Matematik
Fen
AYT-Sınavı Net
TÜRK DİLİ Ve EDEBİYAT 24 Soru
TARİH-1 10 Soru
COĞRAFYA-1 6 Soru
TARİH-2 11 Soru
COĞRAFYA-2 11 Soru
FELSEFE 12 Soru
DİN KÜLTÜRÜ 6 Soru
MATEMATİK 40 Soru
FİZİK 14 Soru
KİMYA 13 Soru
BİYOLOJİ 13 Soru
Diploma Notu(Tahmin)
HESAPLA >
 
Sonuç: Puan
TYT-Sonuç:
AYT EA:
AYT Say:
Diploma notu:
YKS-EA:
YKS-Say:

Powered by hepsinibilio

YKS Puan Hesaplama 2021

YKS Puan Hesaplama 2021

YKS puan hesaplama, ÖSYM tarafından her sene sınav kılavuzunda yer alan ders katsayılarının net sayınız ile çarpılması ve son sınav standart sapmanızın puanınıza eklenmesiyle gerçekleştirilmektedir. Her bir dersin yüzdelik Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) puanına etkisi tek tek belirlendikten sonra TYT puan hesaplama ve TYT puan hesaplama puan türlerine göre yapılmaktadır. Ardından Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından belirtilen güncel oranları kapsamında YKS puan hesaplama işlemi yapılmaktadır. Bu noktada en önemli husus ise YKS puan hesaplama standart sapmalı olarak hesaplanmalıdır. Aksi takdirde puanlarınız olması gerekenden farklı biçimde hesaplanacaktır.

Diploma Notu Nasıl Hesaplanır?

YKS puanınıza diploma notunuz eklenerek yerleştirmeye esas puanınız belirlenecek olup bu puana göre YKS başarı sıralamanız belirlenecektir. Önceki yılların puanlarına göre YKS puanınızı, YKS puan hesaplama robotu ile hesaplayıp ardından diploma notunuzu girerek tam sonucunuzu öğrenebilir ve başarı sıralamanızı tahminen öğrenbilirsiniz. Diploma notu yerleştime puanınıza direkt etki edbildiği için iyi olması önermlidir. Ancak diploma notu nedeniyle dezavantajlı başlamanız başarısız olacağınız anlamına gelmemektedir. Kısa süre içerisinde YKS netlerinizi artırak YKS puanınızı yükseltebilir ve diploma notu dezavantajından kurtulabilirsiniz.

Derslerin Yüzdelik Ağırlıkları Nasıl?

Güncel olarak derslerin yüzdelik ağırlıkları Matematik ve Türkçe %33, sosyal bilimler ve fen bilimleri ise %17 olarak belirlenmiştir. Ancak soru sayıları ile birlikte değerlendirdiğimizde her bir dersten bir net yapmanın değeri neredeyse aynı görünmektedir. TYT puan hesaplama için kullanılan ders yüzdelerinin katsayı olarak karşılığı şu şekildedir: Bir neti derse göre Matematik için 3.3, Türkçe için 3.3, Fen bilimleri için 3.4 ve Sosyal bilimler için 3.4 ile çarpıp çıkan sonuca ÖSYM’nin her adaya verdiği 100 puanı ve OBP’lerini ekledikten sonra (OBP hesaplama yönetimi diploma notunu 0,6 ile çarpmak şeklindedir. Örnek: 75×0,6=45). Ancak unutmadan 150 baraj puanı için hesaplama yapılıyorsa OBP eklenmeden hesap yapılması gerekmektedir. Yks Sayısal Puan Hesaplama. YKS Eşit Ağırlık Puan Hesaplama. YKS Sözel ve Dil Puan Hesaplama Derslerin yüzdelik ağırlıkları veya her bir dersten bir netin katsayı karşılığı sizi yeterince aydınlatmadıysa TYT için her adayın puanı aynı yöntemle hesaplanmaktadır. Örnek bir TYT puan hesapama gösterek anlatalım.

TYT Puan Hesaplama

TYT puan hesaplama için netlerinizi: Türkçe neti için 1.32 Matematik neti için 1.32 Sosyal Bilimler neti için 1.36 Fen Bilimleri neti için 1.36 ile çarpmak gerekmektedir. AYT Sayısal puan hesaplama: AYT puan hesaplama için netlerinizi ders bazında her bir Matematik neti için 3 Fizik neti için 2,85 Kimya neti için 3,07 Biyoloji neti için 3,07 ile çarpmanız gerekmektedir.

AYT Puan Hesaplama

AYT Sözel puan hesaplama: AYT puan hesaplama için netlerinizi derslere göre katsayıları ile çarpmanız gerekmektedir. Edebiyat neti için 3 Tarih-1 neti için 2.8 Coğrafya-1 neti için 3.33 Tarih-2 neti için 2.91 Coğrafya-2 neti için 2.91 Felsefe neti için 3 DİKAB neti için 3,33 ile çarpın. AYT Eşit Ağırlık puan hesaplama: AYT için netlerinizi: Matematik neti için 3 Edebiyat neti için 3 Tarih-1 neti için 2.8 Coğrafya-1 neti için 3.33 ile çarpmanız gerekmektedir. AYT DİL puan hesaplama: AYT dil puan hesaplama için her bir netinizi 3 ile çarpmanız gerekmektedir. Bulduğunuz her sonuca ise ÖSYM’nin kılavuzunda her yıl belirttiği gibi her adaya verdiği 100 puanın yanı sıra OBP‘lerini de eklemeniz gerekir. (OBP hesabı için diploma puanınızı 0,6 ile çarpabilirsiniz. Örn: 75×0,6=45) bu yöntemle YKS yerleştirme puanınıza tahmini olarak ulaşmış olursunuz.